Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Wspomnienia

Przeniesienie trumny z ciałem Jana Pawła II

Tuż przed godziną 9.00 rano w Grotach Watykańskich odbyła się skromna ceremonia ekshumacji trumny z ciałem Jana Pawła II przed niedzielnymi uroczystościami beatyfikacyjnymi. Towarzyszyła jej krótka modlitwa członków Kapituły Bazyliki św. Piotra pod przewodnictwem kard. Angelo Comastriego. - Nie da się opowiedzieć, z jakim wzruszeniem uczestniczyłem w tym akcie - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

 

O przeniesieniu trumny poinformował w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, jego dyrektor, ks. Federico Lombardi.

Ceremonia otwarcia grobu Jana Pawła II rozpoczęła się wczesnym rankiem. Ciało papieża jest złożone w trumnie, zamkniętej w dwóch kolejnych. Pierwsza drewniana, najmniejsza, zawierająca ciało Ojca Świętego, była wystawiona podczas ceremonii pogrzebowej, następna, ołowiana była opatrzona pieczęcią, trzecia (zewnętrzna, drewniana), w którą włożono dwie poprzednie, jest wciąż w dobrym stanie, mimo upływu czasu – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Trumna z ciałem papieża została następnie złożona na specjalnym wózku, nad grobem, i pozostawała tam do godz. 9.00, gdy rozpoczęła się krótka modlitwa z udziałem członków kapituły św. Piotra.

Modlitwie przewodniczył archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri. Towarzyszyli mu kardynałowie: Tarcisio Bertone, Giovanni Lajolo, Stanisław Dziwisz oraz abp Carlo Maria Vigano, abp Fernando Filoni, abp Piero Marini oraz abp Zygmunt Zimowski.

Obecne też były siostry sercanki, z s. Tobianą, które zajmowały się apartamentami papieskimi Jana Pawła II, a także Angelo Gugel, kamerdyner papieża.

Podczas ceremonii trumna została przeniesiona w pobliże grobu św. Piotra i przykryta białą szatą z haftowanymi złotymi zdobieniami. Ceremonia zakończyła się ok. godz. 9.15 krótką modlitwą, którą odmówił kard. Bertone. - Dzisiaj dokonał się ważny prawny i liturgiczny akt podniesienia trumny Ojca Świętego z grobu - powiedział po uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. - Brałem udział w złożeniu ciała Ojca Świętego do grobu. Było to dla nas wszystkich trudne przeżycie. Złożenie do grobu jest momentem smutku i żałoby. Dziś jest moment radości – podniesienie z grobu. Podniesienie do chwały jest przypieczętowaniem jego świętości, jego życia, jego dróg i jednocześnie wskazaniem, jaką drogą możemy iść, by naśladować jego świętość. Przeniesienie z grobu do ołtarza w historii kościoła było traktowane jako kanonizacja. Teraz ten moment przeniesienia dokona się w niedzielę - powiedział kardynał.


Trumna z ciałem Jana Pawła II pozostanie w Grotach Watykańskich (zamkniętych dla zwiedzających) do niedzieli 1 maja, gdy zostanie przeniesiona do bazyliki św. Piotra. Zostanie umieszczona przy ołtarzu głównym tak, aby po Mszy beatyfikacyjnej wierni mogli złożyć homagium nowemu błogosławionemu.

Złożenie ciała Jana Pawła II pod ołtarzem w kaplicy św. Sebastiana nastąpi prawdopodobnie w poniedziałek 2 maja wieczorem, po zamknięciu bazyliki św. Piotra dla zwiedzających.

;