Imieniny: Alicji, Alojzego

Wydarzenia: Święto Muzyki

Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Pod oknem

Przeor administrator opactwa mogilskiego

sanktuarium krzyża świętego w krakowie-mogile fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile

Żaden z kandydatów na urząd opata cysterskiego opactwa w krakowskiej Mogile nie uzyskał wymaganej prawem liczby głosów. Generał zakonu powołał o. Wincentego Zakrzewskiego OCist na urząd przeora administratora na roczną kadencję.

 

W poniedziałek 9 listopada zakończyła się 10-letnia kadencja opata mogilskiego o. Piotra Chojnackiego OCist. W sobotę 14 listopada w mogilskiej wspólnocie zakonnej odbyła się kapituła wyborcza na urząd opata. Podczas czterech głosowań żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej prawem liczby głosów. W związku z tym o. opat Maur Lepori OCist – generał Zakonu Cysterskiego, który przewodniczył wyborom, powołał o. Wincentego Zakrzewskiego OCist na urząd przeora administratora na roczną kadencję.

O. Wincenty Zakrzewski OCist. od lipca 2011 r. pełni funkcję proboszcza parafii mogilskiej i jest równocześnie kustoszem tamtejszego sanktuarium Krzyża świętego, a także rzecznikiem prasowym opactwa.

Ojciec dr Piotr Chojnacki był opatem cystersów w Mogile od 2000 r., przez dwie kadencje. W ubiegłym roku został wybrany na trzecią kadencję prezesa polskiej Kongregacji Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata Zakonu Cystersów. Jest starszym wykładowcą w Katedrze Eklezjologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Opactwo w krakowskiej Mogile ufundowane zostało w 1222 r. i nigdy nie zostało skasowane – trwa nieprzerwanie do dziś. Na nowo zostało podniesione do rangi opactwa w 1953 r. Kościół klasztorny konsekrowany w 1266 r. został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Pawła VI w 1970 roku. 9 czerwca 1979 r. opactwo odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Klasztor jest równocześnie sanktuarium Krzyża świętego.

Oceń treść:
;