Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Watykan

Przesłanie papieża w 750. rocznicę urodzin Dantego

 fot. Markus Bernet / wikipedia.org

Prorokiem nadziei i zwiastunem możliwości odkupienia każdego człowieka całej ludzkości nazwał papież Franciszek Dantego - włoskiego poetę, którego 750. rocznicę urodzin czci dziś Senat Republiki Włoskiej. Z tej okazji Ojciec Święty skierował przesłanie na ręce przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasiego.

 

Zwracając się do uczestników uroczystości, z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą na czele, papież zaznaczył, że Dante Alighieri jest jedną z najwybitniejszych postaci nie tylko narodu włoskiego, ale także całej ludzkości, artystą o „najwyższej wartości uniwersalnej, który poprzez swe nieśmiertelne dzieła nadal ma wiele do powiedzenia i ofiarowania tym, którzy pragną przejść przez życie z prawdziwą wiedzą, autentycznym odkryciem samego siebie, świata, najgłębszego i transcendentnego sensu istnienia”.

Przypominając wypowiedzi swych poprzedników o Dantem, zaczął od Benedykta XV, który w 600. rocznicę jego śmierci poświęcił mu w 1921 r. encyklikę „In praeclara summorum”, podkreślając w niej „głęboką więź Dantego z Katedrą Piotrową” i to, że czerpał on inspirację z wiary. Z kolei bł. Paweł VI w liście apostolskim „Altissimi cantus” z 1965 r. wskazał wręcz, że „Dante jest nasz, to znaczy z wiary katolickiej”. Pisząc o celu jego głównego dzieła, „Boskiej Komedii”, zauważył, że jest nie tylko „poetycko piękne i moralnie dobre”, ale „w najwyższym stopniu” dąży do „radykalnej przemiany człowieka i przeprowadzenie go z nieporządku do mądrości, z grzechu do świętości, z nędzy do szczęścia, z przerażającej kontemplacji piekła do błogosławionej kontemplacji nieba”.

Również św. Jan Paweł II i Benedykt XVI wielokrotnie cytowali dzieł Dantego, sam zaś Franciszek w encyklice „Lumen fidei” odwołał się do jego obrazowania, by opisać światło wiary jako „iskrę, / co w rozświcie coraz szerszymi ogniami się pali / i jest mą gwiazdą na nieba zenicie”.

Papież życzy, by obecne obchody 750. rocznicy urodzin Dantego, jak również 700. rocznicy jego śmierci w 2021 r. przyczyniły się do ponownego zrozumienia i docenienia postaci i dzieła wielkiego poety. Jego „Boska Komedia” może być czytana jako „wielki szlak, a nawet pielgrzymka, czy to osobista i duchowa, czy to wspólnotowa, kościelna, społeczna i historyczna”. Jest ona „paradygmatem każdej prawdziwej podróży, na której ludzkość jest wezwana do tego, by dostąpić nowego stanu, pełnego harmonii, pokoju, szczęścia. Taki jest horyzont każdego prawdziwego humanizmu - stwierdził Franciszek.

- Dante jest więc prorokiem nadziei, zwiastunem możliwości odkupienia, wyzwolenia, głębokiej przemiany każdego mężczyzny i kobiety, całej ludzkości. Zaprasza nas po raz kolejny, byśmy odnaleźli utracony i zaciemniony sens naszej ludzkiej wędrówki i ufności w ponowne zobaczenie świetlanego horyzontu, na którym jaśnieje w pełni godność osoby ludzkiej - napisał papież.

Wezwał do korzystania z doświadczania Dantego w przechodzeniu „przez tak liczne ciemne bory” w drodze do „wymarzonego i upragnionego celu każdego człowieka, jakim jest «miłość, która porusza Słońce i inne gwiazdy»”

Dante Alighieri jest największym włoskim poetą Średniowiecza, którego poemat napisany w rodzimym języku "Boska Komedia" należy do największych arcydzieł nie tylko literatury włoskiej ale i światowej. Urodził się w 1265 r. ale dokładna data nie jest znana. Przyjmuje się, że przyszedł na świat w maju lub czerwcu we Florencji. Zmarł natomiast w wieku 56 lat 14 września 1321 r. w Rawennie. W tym roku przypada 750 rocznica jego urodzin.

;