Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Wydarzenia: Dzień Chorób Rzadkich

Polska

Przewodniczący Episkopatu na Górze Św. Anny o złotym jubileuszu Diecezji Opolskiej

arcybiskup Stanisław gądecki fot. Episkopat.pl

Jubileusz to czas poświęcony Bogu, który jednocześnie przynosi konkretne korzyści ludziom – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium na Górze Św. Anny, z okazji złotego jubileuszu Diecezji Opolskiej zawartego w wezwaniu „Bliżej Boga-Człowieka”. W Eucharystii wzięli udział biskupi zebrani na 393. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.

 

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że do idei wielkiego jubileuszu odwoływał się w naszych czasach św. Jan Paweł II, „gdy w roku 2000 wezwał bogate narody do darowania długów narodom biednym”.

Odnosząc się do historii Diecezji Opolskiej, abp Gądecki zaznaczył, że „dzieje Kościoła na terenach Śląska były co najmniej przez 10 wieków częścią większego organizmu, jakim była utworzona w roku 1000 diecezja, a od 1930 roku archidiecezja wrocławska”. Przypomniał również zasługi pierwszego biskupa diecezjalnego diecezji opolskiej bp. Franciszka Jopa oraz jego następcy abp. Alfonsa Nossola.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że dla „potrzeb nauki w 1990 roku nastąpiło przejęcie zrujnowanego zamku w Kamieniu Śląskim. W odbudowanym obiekcie erygowane zostało Diecezjalne Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego”, w którym odbywa się 393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło:
;