Imieniny: Lubomira, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Poezji

Polska

Przewodniczący Episkopatu: Papież senior prosił nas, byśmy mocno trwali w wierze i nie dali się zwieść

portret benedykta XVI fot. Biuro Prasowe KEP

Papież senior prosił nas, Polaków, przede wszystkim o jedno, o to, abyśmy mocno trwali w wierze i nie dali się zwieść – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy św. żałobnej w intencji papieża seniora Benedykta XVI, która została odprawiona 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że pragniemy „złożyć Panu Bogu dziękczynienie ogólnopolskie za życie i dzieło Ojca Świętego Benedykta XVI, który umiłował Chrystusa całym swoim życiem”. Przypomniał przy tym ostatnie zdanie wypowiedziane przez umierającego papieża seniora: „Jezu, kocham Ciebie!”

Przewodniczący KEP przedstawił w homilii cztery główne etapy jego życia: Ratzinger jako profesor, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, jako papież, jako papież emeryt. „Z całego doświadczenia dotychczasowego życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem” – zaznaczył abp Gądecki. „Reformę Kościoła pojmował jako odnowę, która prowadzi z powrotem do sedna wiary, a nie do jej pozbawienia istotnych elementów przez tych, którzy zadowalają się instytucjonalnym katolicyzmem i chętnie poświęcają filary wiary, aby zyskać powszechną akceptację” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił również uwagę, że Benedykt XVI konsekwentnie dążył do oczyszczenia Kościoła z przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich. ”Podkreślał, że +bycie księdzem jest nie do pogodzenia z nadużyciami seksualnymi+. W ślad za tym spowodował, że wszystkie konferencje episkopatów opracowały specjalne wytyczne, jak zwalczać tego rodzaju przypadki w Kościołach lokalnych” – powiedział.

Abp Gądecki przyznał w homilii, że Benedykt XVI był wielkim współczesnym teologiem. „Pozostawił nam kilkanaście tomów różnych pism, w tym trzy encykliki: o wierze, nadziei i miłości. Jego trzytomowe dzieło +Jezus z Nazaretu+ jest świadectwem bardzo charakterystycznego sposobu rozumienia misji teologa” – podkreślił.

Źródło:
;