Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

Wydarzenia: Dzień Przyjaciela

Polska

Przewodniczący Episkopatu podczas Apelu Jasnogórskiego: Każda wojna jest działaniem świętokradczym

arcybiskup gądecki fot. Episkopat.pl

Każda wojna – jako akt agresji – jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem działaniem świętokradczym. Ewangelia jest zawsze słowem życia, a nie słowem śmierci – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozważaniach Apelu Jasnogórskiego w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 

 

Przewodniczący Episkopatu podczas rozważań apelowych 2 maja oprócz odniesień do toczącej się wojny, nawiązał również do dechrystianizacji społeczeństwa, kultury, nauki, edukacji i mediów „forsowaną przez organizacje ponadpaństwowe, które nie mają legitymacji demokratycznej”. „W imię dobra ludzkości i formalnego samostanowienia usiłują one wprowadzać aborcję, związki między osobami tej samej płci, zmianę płci czy wczesną seksualizację dzieci. A celem tego jest rozpad duchowo-cielesnej natury człowieka i ogołocenie z jego bycia osobą” – powiedział.

„Człowiek może teraz bez ograniczeń manipulować sobą i innymi ludźmi. Jest to inna forma totalitaryzmu, w której myślenie, poczucie wartości, kształtowanie osądu zostają ujednolicone, a sumienia są prowadzone i znieczulane według dominującego trendu” – zauważył abp Gądecki.

Podkreślił, że „Europa jest zbudowana na kulturze miłości, na wartościach chrześcijańskich i nie wolno nam o tym zapominać, jeśli chcemy obronić się przed falami, jakie uderzają w godność człowieka”. „Jeśli polskie społeczeństwo chce się przed tym obronić, musi wracać do swoich korzeni” – powiedział.

Źródło:
;