Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Polska

Przewodniczący Episkopatu w orędziu na Wielkanoc 2024: Odnówmy naszą wiarę!

arcybiskup tadeusz wojda fot. Biuro Prasowe KEP

Musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański, w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w Telewizji Polskiej 30 marca, w wigilię uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jak wskazał, ma w tym pomóc, Wielka Nowenna przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia.

 

Przewodniczący Episkopatu w przesłaniu z okazji Świąt Wielkanocnych w Telewizji Polskiej podkreślił, że dla wierzących w Chrystusa największą prawdą jest Jego zmartwychwstanie. Otwiera ono perspektywy życia wiecznego i jest „darem miłosiernego Boga Ojca, który pragnie zbawić każdego człowieka”. „Jednakże nie może zbawić nas bez nas, bez naszej pomocy” – dodał.

Wskazał, że jako chrześcijanie, powinniśmy postępować jak dzieci światłości. Co oznacza, że „jesteśmy posłani, aby dawać świadectwo naszej wiary”. Abp Wojda zauważył, że „coraz bardziej brakuje wiary w nas samych, rodzinie, w przestrzeni społecznej. Wydaje się, że nie kształtuje ona naszych postaw, czego wyrazem są agresywne spory, podziały społeczne czy wzajemne posądzania i oskarżania”. „Jako chrześcijanie nie możemy postępować, jakby zmartwychwstania nie było” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował w orędziu o podjęcie drogi odnowienia i pogłębienia wiary. Ma w tym pomóc, jak powiedział, Wielka Nowenna przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia, która rozpoczyna się w czasie tegorocznych świąt paschalnych. Nowenna zakończy się w 2033 roku, kiedy będziemy świętować Jubileusz Odkupienia. Jej celem jest duchowo-moralne odrodzenie i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do jubileuszu.

„Mam ogromną nadzieję, że w ten wielki plan odnowy duchowej włączą się wszystkie parafie, wspólnoty zakonne i świeckie, ruchy i poszczególni wierni. Jest to nasza wspólna sprawa” – podkreślił abp Wojda. Zapewnił, że leży mu na sercu odnowa naszej wiary, a wraz z nią odnowa Kościoła w Polsce w duchu wskazań papieża Franciszka. „Jest sprawą niezwykle ważną, aby Kościół stał się Kościołem prawdziwie synodalnym, Kościołem, który pochyla się i obejmuje wszystkich” – podkreślił.

Źródło:
;