Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Polska

Przewodniczący KEP na jubileuszu Fundacji Opoka: Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi

arcybiskup Stanisław gądecki fot. BP KEP

Katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi, aby dobra Nowina była głoszona na dachach całego świata – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Opoka, który miał miejsce 23 czerwca br. w Sekretariacie KEP.

 

„Media elektroniczne są czymś, co multiplikuje komunikację, i Kościół nie mógł przejść obok nich obojętnie” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu podczas uroczystości jubileuszowych.

„25 lat to jest doskonała okazja, by podziękować Panu Bogu i naszym Patronom – św. Józefowi i św. Piotrowi oraz św. Andrzejowi, gdyż 30 listopada 2021 roku, w święto św. Andrzeja, ukazała się nowa odsłona Opoki” – zaznaczył ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Rady Fundacji Opoka, zwrócił uwagę, że przez te 25 lat dokonało się wiele pięknych dzieł. „Szczytowe lata to rok 2010, kiedy Opoka doceniana była przez inne media. W dzisiejszych czasach mamy próbę rozszerzenia działalności Opoki, i przez filmy i na inne sposoby. Abyśmy nie byli instytucjami, które tylko bronią się przed atakami, ale byśmy byli mediami wyprzedzającymi fakty, które są wyczulone na to, co się dzieje w Kościele, w świecie, w naszej Ojczyźnie, i podejmowali wcześniej tematy, które są trudne i wymagające głosu ze trony Kościoła” – podkreślił.

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, członek Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, stwierdził w przemówieniu, że Fundacja Opoka łączy wiele osób i wiele środowisk. „To jest na pewno wielki dar, który związany jest z Fundacją i z portalem oraz ze wszystkim, co jest wokół tych mediów przez lata wypracowane”. „Opoka to jest dzieło wspólne całego Kościoła w Polsce” – dodał abp Polak – „i może być dobrym, rzeczywistym obrazem wspólnej pracy Kościoła w świecie mediów”.

Ks. prof. Józef Kloch, współzałożyciel Fundacji Opoka, przedstawił podczas jubileuszu początki powstania Fundacji Opoka podkreślając, że jest to „dzieło świeckich i duchownych”. „Dziękuję na ręce arcybiskupa przewodniczącego Episkopatu, że Opoka została powołana” – zaznaczył. „Chodziło nam o coś, co się udało, czyli o wprowadzenie Kościoła, wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną, na ścieżkę komunikacji cyfrowej” – podkreślił ks. Kloch.

Centralnym puntem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, sprawowana w Kaplicy św. Jana Pawła II w Sekretariacie KEP. Przewodniczący KEP przypomniał w homilii, że Fundacja Opoka „wyrosła z historii komunikacji międzyludzkiej, jak ją rozumie Kościół”.

„Możliwość przemawiania do tak szerokiego kręgu odbiorców nie istniała nawet w najbardziej fantastycznych wyobrażeniach tych, którzy głosili Ewangelię przed nami. Tak więc katolicy powinni odważnie otworzyć drzwi środków przekazu Chrystusowi, aby dobra Nowina była głoszona na dachach całego świata” – mówił w homilii abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu dodał, że „kościelna praktyka przekazu powinna być w tym względzie przykładna, przekazując najwyższe standardy prawdziwości, rzetelności, wrażliwości na prawa ludzkie i inne zasady i normy. Konieczna jest też roztropność, aby jasno widzieć potencjał dobra i zła w tym medium, i twórczo odpowiadać na jego wyzwania i możliwości”.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 roku na 295. Zebraniu Plenarnym KEP. Głównym zadaniem Fundacji była pomoc Kościołowi katolickiemu w Polsce w budowie systemu elektronicznej wymiany informacji. W lipcu 1998 roku rozpoczął pracę pierwszy serwer Fundacji o nazwie Petrus. Z kolei w marcu 1999 roku została uroczyście zaprezentowana strona serwisu Opoka.org.pl. W latach 1999-2006 serwis Opoka.org.pl rozrósł się do rozmiarów portalu i znalazł się wśród stu najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce.

Systematyczna praca redaktorów portalu Opoka.org.pl doprowadziła do zgromadzenia ogromnego zasobu tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, ale też kultury, społeczeństwa i gospodarki. Przez ponad 20 lat istnienia Fundacja przeprowadziła też sporo akcji o charakterze religijnym i społecznym.

Źródło:
;