Komentarze
Przewodniczący KEP: Orszaki Trzech Króli przybliżają uroczystość Objawienia Pańskiego
– Jest to święto rodzinne, święto jedności – tak o uroczystości Objawienia Pańskiego mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Pozdrawiając uczestników organizowanych 6 stycznia Orszaków Trzech Króli, podkreśla, że jest to wydarzenie pogodne, „nie tworzące żadnych podziałów, przeciwnie zmierzające do jedności”.
Abp Gądecki zauważa, że Orszaki Trzech Króli przybliżają uroczystość Objawienia Pańskiego i wskazują, że Chrystus jest nie tylko światłem Izraela, ale również światłem świata. Mędrcy, którzy przychodzą, reprezentują bowiem różne ludy, cywilizacje i kultury.
Przewodniczący Episkopatu powtarza za Benedyktem XVI, że poza zabawą i radością, które wprowadza dzisiejsze wydarzenie, jest ono też wezwaniem skierowanym do każdego z uczestników orszaku. „Wezwaniem do ofiarowania Zbawicielowi złota naszego istnienia czyli wolności naśladowania Go z miłości, potem wzniesienia ku Niemu kadzidła naszej gorącej modlitwy i ofiarowania Mu mirry czyli pełnego wdzięczności uczucia ku Temu, który umiłował nas aż do śmierci”.
Orszaki Trzech Króli nazywane największymi ulicznymi jasełkami na świecie nawiązują do tradycji wspólnego kolędowania oraz wystawiania scen związanych z Bożym Narodzeniem. Polacy wyruszają z barwnymi orszakami za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami, przedstawiając po drodze sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Najważniejszym punktem świętowania jest Msza Święta, którą rozpoczyna się lub kończy Orszak. W tym roku hasłem wspólnego podążania za Trzema Królami są słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro”.
Tegoroczne Orszaki odbywają się w 515 miastach Polski oraz 22 miejscowościach za granicą. W 2016 roku świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego zgromadziło ponad 1,5 mln osób na ulicach 420 polskich miast.