Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Polska

Przewodniczący KEP: Pokój, o wiele bardziej niż osiągnięciem człowieka, jest darem Bożym

arcybiskup stanisław gądecki fot. Biuro Prasowe KEP

Ludzkość, swoimi własnymi siłami, nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju. Pokój, o wiele bardziej niż osiągnięciem człowieka, jest darem Bożym – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy św. w intencji Synodu oraz pokoju w Ukrainie i w Ziemi Świętej, w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy modlitewnej Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zwanej „Łańcuchem eucharystycznym”.

 

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, iż ludzkie wysiłki podejmowane na rzecz zachowania pokoju okazują się niewystarczające. „Ludzkość – swoimi własnymi siłami – nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju, o czym świadczy kruchość wielu traktatów pokojowych, po których natychmiast rozpoczynają się nowe wojny. Stąd ostatecznie powinniśmy sobie uświadomić, że pokój – o wiele bardziej niż osiągnięciem człowieka – jest darem Bożym” – podkreślił.

Abp Gądecki zauważył, że modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym, który następuje po wysiłkach na rzecz pokoju. „Przeciwnie, jest ona sercem wysiłków zmierzających do budowania pokoju w porządku, w sprawiedliwości i wolności” – zaznaczył. „Ożywiającą mocą swej łaski Bóg może sprawić otwarcie się na pokój tam, gdzie wydają się istnieć jedynie przeszkody i zamknięcie; może umocnić i poszerzyć solidarność rodziny ludzkiej, mimo długiej historii podziałów i walk” – dodał.

„Modlić się o pokój oznacza prosić o sprawiedliwość, o zaprowadzenie odpowiedniego porządku wewnątrz państw i w stosunkach pomiędzy nimi; oznacza też prosić o wolność, szczególnie o wolność religijną, która jest fundamentalnym, osobistym i cywilnym, prawem każdej osoby. Modlić się o pokój znaczy błagać o łaskę przebaczenia od Boga, a zarazem o wzrost odwagi dla każdego, kto ze swej strony pragnie wybaczać zniewagi, jakich doznał” – ocenił Przewodniczący Episkopatu Polski.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wystąpiła z ogólnoeuropejską inicjatywą modlitewną „Łańcuch eucharystyczny”. Od Środy Popielcowej i przez cały okres Wielkiego Postu przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy będą modlić się za Synod oraz o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Źródło:
;