Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Polska

Przewodniczący KEP: U grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pragniemy uczyć się, czym jest wolność

arcybiskup Tadeusz wojda fot. Biuro Prasowe KEP

U grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pragniemy dziękować za przykład jego kapłańskiego życia i posługiwania, ale też doświadczyć jego ducha, uczyć się czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach trudnych i skomplikowanych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. 

 

Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrowali biskupi zgromadzeni na 398. Zebraniu Plenarnym KEP, które w dniach 10-12 czerwca odbywa się w Warszawie. We Mszy św. uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Okazją do uroczystej celebry była przypadająca w tym roku 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.

„Jako Konferencja Episkopatu Polski przybywamy do tej świątyni i do grobu bł. ks. Jerzego, aby dziękować Bogu za świadectwo jego kapłańskiego życia, doświadczonego cierpieniem i prześladowaniem. Ks. Jerzy był kapłanem przepełnionym autentyczną miłością Boga i bliźniego, która ówczesne władze komunistyczne napełniała lękiem i trwogą, bo rozbudzała świadomość wolności” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu w homilii.

Cytując ks. Jerzego, że „prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią”, abp Wojda zwrócił uwagę, że tak było w przypadku ks. Popiełuszki. „Prawda wyszła na jaw. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzego dzisiaj czcimy jako błogosławionego; da Bóg, że niedługo jako świętego” – zaznaczył.

„Tu, u jego grobu i w tej świątyni, pragniemy dziękować za przykład jego kapłańskiego życia i posługiwania, ale też doświadczyć jego ducha, uczyć się czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach trudnych i skomplikowanych” – przyznał Przewodniczący KEP. Dodał, że dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, „ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna?” – pytał. „Czy przypadkiem nie ulegamy aby wolności fałszywej, która daleka jest od przykazań Bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał ks. Jerzy? On, męczennik za prawdę, przestrzega, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko” – ocenił abp Wojda.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że ks. Popiełuszko przypomina nam, iż zasada: „zło dobrem zwyciężaj” jest wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna. „Uczymy się tej postawy, jego wolności i wierności prawdzie. Uczymy się zawierzania Bogu i życia w miłości” – dodał.

Po Mszy św. biskupi przeszli do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by modlić się o jego rychłą kanonizację. Przed rozpoczęciem Eucharystii odwiedzili Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki oraz kaplicę z jego relikwiami.

Źródło:
;