Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Komentarze

Przewodniczący KEP: Zawierzmy parafie opiece Matki Bożej

arcybiskup stanisław gądecki fot. Episkopat.pl Abp Stanisław Gądecki

– Pragnę zachęcić do tego, ażeby wszystkie parafie w Polsce z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zawierzyły się opiece Matki Bożej – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Abp Gądecki w przeddzień dokonania Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski podkreśla, że przypomnienie tego aktu w każdej parafii posłuży rozwinięciu duchowości maryjnej. – Jednocześnie będzie też dobrym punktem odniesieniem dla wszystkich, którzy pragną tego, by dzieło sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego było kontynuowane – dodaje.

W Milenium Chrztu Polski 3 maja 1966 r. Prymas Tysiąclecia, a jednocześnie legat Papieża Pawła VI, razem z Episkopatem i w obecności wiernych, odczytał na Jasnej Górze zobowiązujące na następne Tysiąclecie słowa: „Bogurodzico Dziewico, Matko Kościoła i Królowo Polski! (…) W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w głębokim zjednoczeniu z Głową Kościoła rzymskokatolickiego (…) oddajemy dziś ufnym sercem w Twą wieczystą, Macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w świecie i w Ojczyźnie naszej, ku rozszerzaniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi”.

Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, którego polskie parafie dokonają w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia to kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Wcześniej, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja br. nowy akt zawierzenia został razem z tym z 1966 r. umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 28 lipca tego roku uroczystościom dziękczynienia za Chrzest Polski na Jasnej Górze przewodniczył Ojciec Święty Franciszek, modląc się o to, by Matka Boża, „która wnosi pokój pośród obfitości grzechu i zawirowań historii”, wypraszała nam obfitość Ducha Świętego, „abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi”.

Źródło:
;