Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Z Bogiem

Przeżyj Wielki Post śpiewająco

 fot. Materiały prasowe

Na tegoroczny okres przygotowania do Wielkanocy Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie opracowało wyjątkową propozycję pod hasłem „Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami...” Łk 22, 15. W każdą niedzielę wierni - w towarzystwie scholii gregoriańskiej - poprzez śpiew specjalnie skomponowanych na tę okazję antyfon, wsłuchiwanie się w słowo wyjaśniające fragmenty ewangelii nawiązujących do przyjętego sakramentu Chrztu, będą mogli włączyć się w modlitwę, przeżywanie Eucharystii i jednocześnie wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych.

 

Środa Popielcowa, jak co roku, rozpocznie czas poświęcony modlitwie, postowi i jałmużnie, jednak tym razem wierni mogą skorzystać z najnowszej inicjatywy osób troszczących się o piękno muzyki liturgicznej w naszej archidiecezji. To szansa dla tych, którzy w Wielkim Poście szukają Mszy św. z liturgią przygotowaną z największą starannością, szczególnie jeśli chodzi o muzykę liturgiczną.

– Zastanawiamy się nad tym co zrobić, aby ten święty czas zostawił w nas trwały ślad i aby był przełomowy jeśli chodzi o nasze relacje z Bogiem – mówi ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

– Muzyka w liturgii odgrywa swoją szczególną, niezastąpioną rolę – dodaje Susi Ferfoglia, dyrektor Instytutu Muzyki Kościelnej UPJPII oraz kantor Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. – Tekst liturgiczny umocniony dźwiękiem poprzez melodię, nabiera szczególnej mocy i może w sposób bardziej bezpośredni trafić do naszego serca.

Stąd pomysł, by właśnie za sprawą muzyki otworzyć serca na działanie Bożej łaski, która pozwoli lepiej przygotować się do Wielkanocy. Organizatorzy projektu do współpracy zaprosili krakowskich kompozytorów, którzy na każdą niedzielę Wielkiego Postu napisali muzykę do Antyfony na wejście. Lucjan Dmytrzak, Piotr Pałka, Mariusz Kramarz, Janusz Korczak, Dawid Kusz OP pochylili się nad tekstem i postarali się go wyrazić za pomocą muzyki.  Dodatkowo kapłani posługujący w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego wygłoszą homilie korespondujące z tematem przewodnim, które w tym roku będę miały formę rekolekcji wielkopostnych.

– Tekst antyfon na wejście – po łacinie Introitus –  ma na celu przygotowanie wierzącego do przeżycia danej liturgii. Tekst antyfon na wejście okresu Wielkiego Postu został skodyfikowany już w starożytności, jest szczególnie piękny i przejmujący, gdyż miał na celu przygotować katechumenów do przyjęcia chrztu. Idąc śladem tradycji Kościoła zawartej w śpiewie gregoriańskim, który stanowi wzór muzyki w liturgii,  poprosiliśmy o napisanie melodii do tej konkretnej części Mszy Świętej – zaznacza dr hab. Ferfoglia. I dodaje, że kompozytorzy tworzyli swoje utwory z myślą o tym, by każdy mógł włączyć się w modlitwę. – Zależało nam na tym, aby te melodie były na tyle proste, żeby mogło je powtórzyć zgromadzenie liturgiczne, jednak równocześnie poprosiliśmy o przygotowanie wersji czterogłosowej, tak by mógł je wykonać chór 4-głosowy.

W tak przygotowanej liturgii można wziąć udział w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 12:30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Eucharystie poprzedzą 15-minutowe próby, które pozwolą wiernym poznać melodie, z jakich będą korzystać w czasie Mszy Świętej i przez to w niej pełniej uczestniczyć. Kompozycje znaleźć będzie również można na kanałach You Tube oraz Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Premiera najnowszych nagrań odpowiadających kolejnym Mszom Świętym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 10:00.

Źródło:
;