Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Wspomnienia

„Przyjaciele Lolka”, książka o niezwykłej przyjaźni

jan paweł drugi trzymający krzyż pastoralny fot. Grzegorz Gałązka

Tuż przed Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu we Włoszech ukazała się książka Gian Franco Svidercoschiego pt. „Przyjaciele Lolka”. Opowiada ona historię wyjątkowej przyjaźni trojga żydowskich dzieci z Wadowic i tytułowego Lolka, czyli katolickiego chłopca, który został papieżem. 

 

Jak podkreśla autor, książka opowiada nie tylko o wyjątkowej przyjaźni Jerzego Klugera, Kurta Rosenberga, Ewy, której nazwisko jest nieznane i Karola Wojtyły, ale również o burzliwych dziejach Europy, w które wpisane jest życie czworga przyjaciół. Na 140 stronach Svidercoschi opisuje nie tylko dramat II wojny światowej, który zaważył na losie przyjaciół weryfikując ich życiowe plany, ale też represje czasu komunizmu, sowieckie gułagi, aż po dzisiejszą trzecią wojnę światową w kawałkach.

Zamierzeniem autora było podkreślenie mocy więzów przyjaźni, których nie przerwały nawet bolesne doświadczenia historii. Pisze o ich wyjątkowym spotkaniu, gdy po latach wszyscy odnaleźli się w Jerozolimie. „W czasach, gdy przemoc i nietolerancja z wielką siłą wkraczają do życia ludzi, narodów i krajów, trzeba na nowo odkryć emblematyczną moc braterstwa, którego dowodem jest życie przyjaciół z Wadowic” – podkreśla Svidercoschi. Jest on też autorem bestsellerowej książki „List do przyjaciela Żyda”, dzięki której świat poznał historię Jana Pawła II i jego żydowskiego przyjaciela Jerzego Klugera. Obydwie pozycje przybliżają ludzi, atmosferę i miejsca, które w młodości kształtowały osobowość Karola Wojtyły, zwłaszcza jego wrażliwość na każdy przejaw nienawiści rasowej.

Źródło:
;