Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Przytulania

Nauczanie

Przystanek Jezus: „Wszyscy jesteście braćmi”

ksiądz Michał olszewski fot. Przystanek Jezus

– By wejść w braterstwo trzeba pozwolić Jezusowi umyć nam nogi i zdobyć się na odwagę, by umywać je innym – mówił ks. Michał Olszewski SCJ, który głosi rekolekcje dla ewangelizatorów na Przystanku Jezus.

 

Tegoroczny Przystanek Jezus przebiega pod hasłem: „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). W pierwszej rekolekcyjnej konferencji ks. Michał Olszewski SCJ zwrócił uwagę na słowo „bracia”. Greckie „adelfos” ma bardzo szerokie znaczenie – od bliskiego krewnego, przez współwyznawcę religii czy idei, aż po „każdego człowieka”. – W tym słowie nie chodzi o to, żeby zobaczyć, kto jest twoim bratem czy siostrą, ale czy chcesz być uczniem czy uczonym w Piśmie – mówił sercanin odwołując się do kontekstu całej perykopy, w której Jezus przestrzega przed faryzeuszami: „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”.

– Droga ewangelizacji zaczyna się w pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie Pana. To jest początek. A później stajesz przed wyborem: być bratem i siostrą, czyli uczniem czy faryzeuszem i uczonym w Piśmie – zwracał się do uczestników Przystanku Jezus. – By wejść w braterstwo, trzeba porzucić tytuły i honory – dodawał podkreślając, że ludzie w Kościele mają wybitną słabość do tytułów tymczasem Jezus wyraźnie przed tym przestrzega wskazując na faryzeuszów: „Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi”.

– Tak często potrafimy w Kościele zepsuć wszystko, co Pan Jezus zaplanował, bo chodzimy jak pawie, jakbyśmy byli kimś lepszym – wskazywał gigantyczną przeszkodę w ewangelizacji. Przywołał słowa abp. Grzegorza Rysia na temat koloratki: „Dobrze, jak łączy. Źle, jak dzieli”. – Całe mistrzostwo w ewangelizacji to wyczuć o co chodzi w danym momencie Duchowi Świętemu, nawet w tym, jak masz się ubrać, jak się masz zachować – komentował ks. Olszewski. – W ewangelizacji nie chodzi o nas, ale o drugiego człowieka – podkreślał wracając do słowa „braćmi”, w którym mieści się dosłownie każdy człowiek i dodawał, że nie może być w chrześcijaninie czegokolwiek, co będzie sprawiało, że inni będą czuli się przy nim gorsi.

Papież Franciszek braterstwo nazywa Kościołem w misji, który jest Kościołem w ruchu. – To jest Kościół, który w każdym widzi siostrę i brata. To jest Kościół mandatum – Kościół umytych nóg. Ale to jest też Kościół brudnych nóg, który nie boi się ubrudzić w ewangelizacji – mówił ks. Olszewski.

Zwracając się do uczestników Przystanku Jezus stwierdził, że wychodząc do ewangelizacji sprawują Eucharystię wg Jana, który opisał umycie przez Jezusa nóg Apostołów przed Ostatnią Wieczerzą. – Jeśli się ubrudziłem w czasie ewangelizacji, to dobrze. By wejść w braterstwo trzeba pozwolić Jezusowi umyć nam nogi i zdobyć się na odwagę, by umywać je innym – mówił ks. Olszewski. – Jest ogromnym wyzwaniem, by za tym ogrodzeniem (na polach Festiwalu Pol’and’Rock – przyp. red.) zobaczyć siostrę i brata, ale jestem przekonany, że nic do tej pory nie przyniosło wam takiej wewnętrznej radości, jeśli wrócić stamtąd w poczuciu, że spotkaliście siostrę i brata – zakończył.

22. edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus odbywa się w dniach 1-7 sierpnia 2022 r. pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). Do Czaplinka w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyjechało 130 ewangelizatorów. Przez pierwsze trzy dni uczestniczą w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i warsztatach ewangelizacyjnych po czym wyjdą do ewangelizacji na polach Festiwalu Pol’and’Rock.

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus prowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie www.profeto.pl/radio.

Źródło:
;