Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Książka

kardynał adam sapieha fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Kardynał Adam Sapieha

Po jubileuszowych obchodach 150. rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy ukazało się pokonferencyjne wydawnictwo, w którym można znaleźć ciekawe spojrzenia na posługę kardynała. Na piątkowej promocji książki obecny był m.in. abp Marek Jędraszewski.

 

Publikacja „Przywrócić pamięci. 150. rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy (1867-1951)" to zapis konferencji naukowej, poświęconej życiu i działalności kardynała. Odbyła się ona w ramach obchodów jubileuszu 150-lecia jego urodzin.

Miejscem promocji tej pamiątkowej publikacji stał się Kraków właśnie dlatego, że kard. Adam Stefan Sapieha spędził tu niemal połowę swojego życia. Dziś jego następcą jest abp Marek Jędraszewski.

- Spuścizna, jaką pozostawił tutaj kardynał jest tak ogromna i onieśmielająca, że trudno mi znaleźć wprost osobiste odniesienie do jego postaci tym bardziej, że w Krakowie jestem zaledwie 10 miesięcy - mówił w piątek 15 grudnia metropolita krakowski.

Przypomniał, że kardynał tworzył podstawy moralne II Rzeczpospolitej nie tylko poprzez swoją działalność polityczną, ale także przez wielką wrażliwość na ludzką biedę. - Niewątpliwie naszym zadaniem jest to, by przypominać jego postać i jego dokonania, a wielkie przesłanie jakie pozostawił domaga się, żeby nie tylko o nim pamiętać, ale żeby podążać tym szlakiem, jaki on wyznaczył pośród nowych wyzwań i trudności - dodał abp Jędraszewski.

Dokonując oceny historycznej kardynała prof. Andrzej Chwalba z Instytutu Historii UJ również przekonywał, że to ważne, aby myśl kard. Sapiehy była dziś przypominana.

Pomóc w tym może książka wydana z okazji jubileuszu 150. rocznicy urodzin kard. Sapiehy, która ma strukturę memorialno-historyczną. Znajdują się w niej teksty wystąpień z majowej konferencji, a także materiały nawiązujące do obchodów jubileuszu. Można tam znaleźć również okolicznościowe listy arcybiskupów, przesłane w związku z jubileuszem, w tym list abp. Marka Jędraszewskiego.

Kard. Sapieha urodził się w Krasiczynie. Naukę i doświadczenie zdobywał m.in. we Lwowie, Krakowie czy w Rzymie, a biskupem krakowskim był przez 40 lat. Mottem tegorocznych obchodów jego urodzin były właśnie słowa „przywrócić pamięci". Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom - prócz konferencji - były m.in. wystawa w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, projekcje filmów o kardynale, koncert, a także uroczysta Msza św.

Oceń treść:
Źródło:
;