Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Polska

Przyznano Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2014

 fot. Materiały prasowe

Dzieci Holocaustu – ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska zostali laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2014.

 

Kapituła Nagrody im. ks. Stanisława Musiała SJ dokonała wyboru laureatów spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel został wyróżniony za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania a Zofia Radzikowska za działalność społeczną w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

„Oboje laureaci są dziećmi Holocaustu, są ocalonymi z Zagłady” – zaznacza w rozmowie z KAI Janusz Poniewierski. Prezes Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” mówi o błogosławionym zbiegu okoliczności, gdyż w tym roku obchodzona jest 70 rocznica zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz. „Oboje laureaci są znakiem nadziei, znakiem niezamknięcia się we własnym bólu, ale pracy na rzecz przyszłości, na rzecz dialogu, na rzecz następnych pokoleń, żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło” – mówi Poniewierski.

Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel to katolicki ksiądz, który – już po święceniach, w 12. roku kapłaństwa – dowiedział się, że jest Żydem ocalonym z Zagłady. Od tego czasu szuka swej tożsamości. Sam o sobie mawia, że jest „Żydem od Jezusa”. Świadectwem jego poszukiwań jest książka: „Zgłębiając tajemnicę Kościoła”. Obecnie ks. Weksler-Waszkinel mieszka w Jerozolimie, pracuje w Instytucie Jad Waszem.

Zofia Radzikowska jest doktorem prawa, działaczką społeczną wrażliwą na los wykluczonych, niezwykle zasłużoną dla dzieła odrodzenia społeczności żydowskiej w Krakowie; od dwóch lat na facebookowej stronie Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie regularnie komentuje Torę. Jak mało kto rozumie sens dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i nigdy nie uchyla się od obowiązku złożenia świadectwa, rozmowy, wykładu (również dla środowisk chrześcijańskich).

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 6 marca 2015 r. (piątek) o godz. 10 w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26).

Oprócz nagrodzonych nominacje otrzymali także: w kategorii I – „za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej” – Bella Szwarcman-Czarnota i Jan Grosfeld a w kategorii II – „za działalność społeczną na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej” – Agnieszka Cahn i ks. Wojciech Lemański.

Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała SJ została ustanowiona w 2008 roku przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jest przyznawana corocznie w dwóch kategoriach. Jej fundatorami są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody byli: Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik (2009); Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek (2010); Bożena i Jerzy Wyrozumscy oraz Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (2011); Anna Lebet-Minakowska i ks. Manfred Deselaers (2012); Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza: Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus (2013); prof. Stanisław Krajewski oraz Mirosław Skrzypczyk (2013).

Patron nagrody ks. Stanisław Musiał był filozofem, publicystą „Tygodnika Powszechnego”, rzecznikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Za opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” tekst „Czarne jest czarne”, otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki. W artykule apelował, aby hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych. Ks. Musiał zmarł 5 marca 2004 roku.

Źródło:
;