Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Polska

Psalm 130 podczas wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

 fot. tusiezaczelo.pl

Zgodnie z życzeniem samego Ojca Świętego, podczas jego wizyty w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau nastąpi tylko recytacja Psalmu 130 - informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

 

 

Zgodnie z osobistą wolą Ojca Świętego pod pomnikiem ofiar w Birkenau papież Franciszek będzie się modlić w milczeniu przed tablicami upamiętniającymi ofiary różnych narodów Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu, a przed główną tablicą zapali znicz.

Następnie rabin wyrecytuje po hebrajsku Psalm 130, zatytułowany „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu”, a potem zostanie on odczytany przez jednego ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W pobliżu pomnika będzie obecna 25-osobowa grupa Sprawiedliwych, których pozdrowi Ojciec Święty.

„Dwa lata temu uczyniłem to samo w Redipuglia dla uczczenia setnej rocznicy wojny. W milczeniu. Chciałbym udać się do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu ludzi, tylko z kilkoma niezbędnymi, choć dziennikarze z pewnością tam będą. Ale bez pozdrawiania tego, czy tamtego. Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu” – wyznał Franciszek.

Przypomnijmy: Ojciec Święty 29 lipca o 9.20 ma wylądować na lądowisku położonym w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Z lądowiska samochodem zamkniętym przejedzie pod bramę główną obozu - muzeum. Stamtąd pojazdem elektrycznym uda się do Bloku nr 11, gdzie przywita go prywatnie premier Szydło. Papież spotka się z grupą 15-tu ocalałych z Zagłady i będzie się modlić pod Ścianą Śmierci, gdzie złoży zapalony znicz.

Potem Franciszek wejdzie na krótką osobistą modlitwę do celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Papieska wizyta w tym miejscu zbiegnie się z 75. rocznicą śmierci męczennika. Po wyjściu z celi Ojciec Święty dokona wpisu w księdze pamiątkowej, a następnie przejedzie pod pomnik ofiar w Birkenau.

Po zakończeniu wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau o 11.30 papież Franciszek wraz z Orszakiem ma wrócić na lądowisko, skąd helikopterem poleci do Krakowa.

;