Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Solidarność

pudełko szczęścia fot. Caritas Polska

Zabawki, książeczki i słodycze – 20 tys. paczek o takiej zawartości trafi do najmłodszych podopiecznych Caritas z okazji Dnia Dziecka. Ponad połowę obdarowanych będą w tym roku stanowili mali uchodźcy z Ukrainy.

 

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Paczki od Caritas Polska będą przekazywane poprzez parafie i lokalne placówki Caritas, m.in. świetlice, domy dziecka, centra wolontariatu, czy centra pomocy migrantom i uchodźcom.

– W całym kraju odbywać się będą pikniki, festyny rodzinne, spotkania plenerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, turnieje sportowe. Na dzieci będą czekać także specjalne atrakcje, np. Caritas Archidiecezji Gdańskiej organizuje rejs katamaranem po Zatoce Gdańskiej – opowiada Renata Pruszkowska z Caritas Polska.

Nie tylko zabawki i słodycze

Dzień Dziecka to również okazja do przekazania kolejnych transz pomocy dla placówek wspieranych od lat przez Caritas Polska. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, odwiedził 27 maja Zespół Szkół Specjalnych w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym oraz Dom Mocarzy – prowadzony przez siostry zmartwychwstanki ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami w Mocarzewie. Oprócz Pudełek Szczęścia dla podopiecznych, Caritas Polska przekazała w tym roku wsparcie dla obu placówek.

Szpital w Dziekanowie Leśnym otrzymał sprzęt multimedialny pozwalający na zdalny kontakt z dziećmi chorującymi na mukowiscydozę. Będą z niego korzystać pacjenci oddziału chorób płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy. W Mocarzewie delegacja Caritas zostawiła symboliczny czek na kwotę 250 tys. zł. Suma ta, zebrana dzięki współpracy Caritas Polska z telewizyjnym programem  „Sprawa dla reportera”, zasili fundusz budowy Domu Mocarzy, gdzie młodzi podopieczni sióstr znajdą opiekę już jako osoby dorosłe.

Dziękują uśmiechem

– Mam nadzieję, że będziemy mogli was wspierać także w następnych latach – zadeklarował ks. Marcin Iżycki i przypomniał, że Caritas Polska wsparła już wcześniej budowę Domu Mocarzy kwotą 430 tys. zł.

– Te prezenty są zawsze wyczekiwane, dzieci wyrażają wdzięczność przez uśmiech, uścisk dłoni, ale też potrafią odwdzięczyć się śpiewem, tańcem. Dziękujemy również za wsparcie budowy naszego domu, która jest na zaawansowanym etapie, ale wciąż trwa i związane z nią potrzeby nadal są wielkie – przyznała siostra Elwira Szwarc z Mocarzewa.

Za podarowany sprzęt podziękowała również prof. dr hab. n. med. Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy, lekarz kierująca Klinicznym Oddziałem Chorób Płuc SZPZOZ im. Dzieci Warszawy.

– Dostaliśmy specjalne komputery, ekrany naścienne, umożliwiające łączność m.in. z tymi chorymi, których obowiązuje zakaz kontaktu z innymi pacjentami ze względów medycznych. Dzięki nim ci młodzi ludzie będą mogli w bezpieczny sposób komunikować się ze sobą, z personelem, korzystać z różnych programów – wyjaśnia prof. Sands. Sprzęt od Caritas Polska posłuży też przyszpitalnej szkole.

Dzień Dziecka dla uchodźców

Przypadające 1 czerwca święto będą obchodzić w Polsce tysiące ukraińskich dzieci, które w naszym kraju znalazły schronienie przed wojną. Nie wszystkie dotarły do Polski ze swymi mamami. W Caritas diecezjalnych, które goszczą dzieci z pieczy zastępczej, obchody Dnia Dziecka będą najczęściej łączyły się z imprezami towarzyszącymi i atrakcjami przygotowanymi dla wszystkich dzieci, polskich, ukraińskich czy też innych narodowości. Najmłodsi zostaną obdarowani Pudełkami Szczęścia, a także wezmą udział w  imprezach towarzyszących obchodom, czy to na terenie ośrodków, które ich przyjęły, czy też w szkołach, do których uczęszczają. Jedna z grup ma też zaproszenie do  punktu recepcyjnego dedykowanego grupom dzieci ewakuowanych z Ukrainy i prowadzonego przez pracowników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Na Dzień Dziecka przygotowały się także prowadzone przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom. W otwartej niedawno nowej siedzibie warszawskiego CPMiU przy ul. Towarowej wydawanie paczek z upominkami rozpoczęło się już 30 maja.

– Mamy przygotowane tysiąc Pudełek Szczęścia. W nowej sali zabaw dzieci mogą pod opieką naszego pracownika skorzystać z gier i zabawek, w tym z największej atrakcji, której zazdrościli im nawet dorośli: basenu z kulkami – śmieje się Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

– Oprócz Pudełek Szczęścia dzieci otrzymały atrakcyjne prezenty, które przekazali nam darczyńcy. Było też malowanie buziek, kolorowanki, dmuchanie balonów, lepienie z plasteliny i zajęcia z zumby – wylicza Renata Makuch.

Dodatkowo, w ramach atrakcji, grupa najmłodszych podopiecznych warszawskiego CPMiU Caritas Polska weźmie 1 czerwca udział w wycieczce po ogrodach prezydenckich, gdzie będzie uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”.

Źródło:
;