Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Watykan

Rada Kardynałów zakończyła obrady

 fot. Pufui Pc Pifpef I / wikipedia.org

W Watykanie zakończyło się posiedzenie Rady Kardynałów, pomagającej Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem powszechnym. Obrady trwały trzy dni. Z wyjątkiem środowego poranka, we wszystkich sesjach uczestniczył Ojciec Święty.

 

Nadal pracowano nad programem reformy urzędów Stolicy Apostolskiej. Uwzględniano sugestie, które zostały przedstawione przez innych kardynałów na konsystorzu. Członkowie rady coraz bardziej skłaniają się do idei scalania niektórych dykasterii w dwa wielkie organizmy – powiedział dziennikarzom watykański rzecznik.

Podjęto też problem pociągania do odpowiedzialności zwierzchników kościelnych, którzy nie wywiązali się ze swych obowiązków w zakresie ochrony nieletnich przed nadużyciami. Kard. Seán O'Malley przedstawił Papieżowi zastrzeżenia do niedawnej nominacji biskupiej w Chile. Wnioskowali o to członkowie grupy ds. traktowania ofiar w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, którą kieruje ten amerykański kardynał.

Kardynałowie zaaprobowali również raport komisji ds. reformy watykańskich mediów. Ponieważ zawarte w nim sugestie mają charakter ogólnikowy, powołana zostanie kolejna komisja, która zajmie się konkretną realizacją reformy mediów.

Źródło:
;