Imieniny: Piotra, Pawla

Wydarzenia: Dzień Marynarki Wojennej

Polska

Rada Stała KEP o sytuacji w Ukrainie i aktualnych kwestiach duszpasterskich

rada stała fot. episkopat.pl

Sytuacja w Ukrainie oraz aktualne kwestie duszpasterskie były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

 

 

Biskupi podczas obrad Rady Stałej omówili działalność Kościoła wobec dramatu wojny w Ukrainie. Wysłuchali sprawozdań z prowadzonych działań przez Caritas Polska oraz Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. „Podkreślono ogromne zaangażowanie polskiego społeczeństwa w organizację bezpośredniej pomocy ludności ukraińskiej, zarówno w postaci wsparcia materialnego, jak również dużej liczby inicjatyw, które wyzwoliła ta dramatyczna sytuacja. Polacy mają prawo oczekiwać analogicznej pomocy, wsparcia i solidarności ze strony innych krajów europejskich” – czytamy w komunikacie wydanym po obradach. Biskupi wyrazili w nim też wdzięczność parafiom, ruchom katolickim, organizacjom kościelnym a przede wszystkim milionom wiernych za pomoc, której dzięki nim można było udzielić znajdującym się w potrzebie uchodźcom z Ukrainy. „Rada Stała apeluje, by nie ustawać w tej pomocy, zarówno materialnej, jak i duchowej” – napisali biskupi.

Drugim tematem spotkania była aktualna sytuacja duszpasterska Kościoła w Polsce oraz tworzony plan duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2022/2023, którego hasłem będą słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. „Podejmowane w nim będą m.in. podstawowe treści związane z wiarą w Kościół, oczekiwaniami wyrażanymi przez papieża Franciszka, a także to wszystko, co zrodziło się w duchu procesu synodalnego. Poruszone zostały także kwestie takie jak otwarcie parafii na migrantów czy wymiar ekumeniczny w duszpasterstwie” – czytamy w komunikacie.

W związku z jutrzejszymi centralnymi uroczystościami ku czci Matki Bożej Królowej Polski, które w tym roku są połączone z narodowym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, członkowie Rady Stałej KEP przypomnieli w komunikacie po obradach zasługi Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła i Ojczyzny oraz jego oddanie Maryi.

Na zakończenie zachęcili wszystkich, „by w tych trudnych czasach pokładać nadzieję w Bogu i ufać wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski”.

Źródło:
;