Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Zgodnie z danymi przedstawionymi w najnowszym „Raporcie o Biedzie”, opracowanym przez Szlachetną Paczkę, poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków. W 2020 r. przybyło ich prawie 400 tysięcy.

„Blisko połowa z nas nie zna osób żyjących w kryzysie materialnym. Jak to możliwe, skoro w niedostatku żyje około piętnastu milionów Polaków? Każdego dnia balansują na granicy (nie) zaspokojenia podstawowych potrzeb. Muszą wybierać: jedzenie czy wycieczka szkolna dla dziecka, zimowe buty czy leki na przeziębienie” - zaznacza na wstępie raportu Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

W przygotowanej publikacji wymieniono 5 elementów, z którymi muszą zmierzyć się ludzie żyjący w ubóstwie. Wśród nich znalazły się: głód, zimno, samotność, ból i tragedia. Każde z nich poparto poruszającymi historiami.

„Żona zmarła, dzieci ułożyły sobie życie za granicą, jemu została kotka. Wybredna, jak mówi, stara się więc mieć dla niej zawsze najlepszą karmę. Sam za to nauczył się ściskać żołądek. Czasem pozwala sobie na odrobinę szaleństwa i do kolacji skroi do chleba mortadelę, woli z tym jednak nie przesadzać. Oszczędza. Po wykupieniu leków i opłaceniu rachunków na życie zostaje mu miesięcznie 56 zł. Nie, nie zastanawiał się, ile to jest dokładnie na dzień. Dosyć mało” - brzmi jedna z opowieści, w tym wypadu o panu Edwardzie, którą zawiera „Raport o Biedzie”.

Zatrważające są też prezentowane statystyki. Blisko jedna czwarta (22,5%) gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2030 ponad połowa z nich będzie prowadzona przez osoby powyżej 65. roku życia. Okazuje się też, że już w co 4 rodzinie dzieci wychowuje tylko jeden rodzic.

Poruszające są dane na temat osób chorych. Wśród rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki, co piąta, w której są osoby chore lub z niepełnosprawnością, wydaje na leki ponad 500 zł miesięcznie. Co czwarta – nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków na niezbędne leczenie. Zatrważający jest również fakt, że co piąte dziecko lub nastolatek zmaga się z zaburzeniami psychicznymi.

W dokumencie znalazło się też bardzo obrazowe porównanie Polski do bloku z 100 mieszkaniami. Okazuje się, że 8 sąsiadów nie ma dostępu do łazienki – wanny czy prysznica, a 6 nie może skorzystać z toalety, bo jej nie posiada. Tylko co piąte z tych mieszkań jest podłączone do sieci ciepłowniczej. W 5 z tych mieszkań żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie.

- Te dane powinny nas zmobilizować. Już niebawem będziemy dodawać skrzydeł ludziom, o których napisaliśmy w naszym „Raporcie o Biedzie”. Właśnie poprzez przygotowanie Szlachetnej Paczki. Żeby potrzebujący wiedzieli, że nie są sami i przyszłość może być dla nich lepsza. Dlatego zachęcamy, by dołączyć do nas i sprawić, żeby nawet w biedzie czy chorobie, drugi człowiek mógł zobaczyć iskierkę nadziei - namawia Sadzik.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w Szlachetnej Paczce, która działa już 20 lat, powinien wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę lub osobę, której chce pomóc bądź dokonać darowizny na rzecz potrzebujących.

Oceń treść:
Źródło:
;