Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński

W wyjątkowy sposób krakowianie przeżyli wieczór 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wypełniając tłumnie Rynek Główny, uczestniczyli w 70. już Lekcji Śpiewania. W jubileuszowe świętowanie odzyskania niepodległości zebrani odśpiewali wyjątkowy “Toast za Ojczyznę”.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Radosna Niepodległości”. Po raz kolejny lekcję patriotycznego śpiewania poprowadzili artyści kabaretu Loch Camelot, na czele z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemarem Domańskim i Ewą Kornecką. Wsparli ich także uczniowie szkół.

- Jesteśmy w nietypowej sytuacji - możemy wspólnie coś zrobić ponad wszelkimi podziałami. Muzyka też odstresowuje, mijają wszelkie napięcia. A kiedy dołożymy do tego moc słów pieśni patriotycznych, które wyrażają jedność, daje to mieszankę, która sprawia, że czujemy się jedną wielką polską rodziną - powiedział W. Domański.

Jak dodał ta rodzina może czasem się kłóci, ale dąży do jednego celu - jak najlepszego kształtowania przyszłości Polski tak lokalnie, jak i w wymiarze krajowym. - To nie są oficjalne obchody, ale właśnie przestrzeń, w której przypominamy sobie radosnym śpiewem dzieje naszej ojczyzny i staramy się wziąć przykład z naszych przodków, starając się budować naszą codzienność na wartościach solidarności i przyjaźni - opisał.

W jubileuszowe świętowanie odzyskania niepodległości zebrani odśpiewali wyjątkowy “Toast za Ojczyznę”. W repertuarze niezwykłego koncertu na Rynku Głównym znalazły się też takie utwory, jak „Święta miłości” do słów Ignacego Krasickiego, „Pałacyk Michla” autorstwa Józefa Szczepańskiego czy „Marsz Strzelców 1863” w opracowaniu Władysława Ludwika Anczyca.

Śpiewom patriotycznym w centrum Krakowa towarzyszyła także akcja „100 czapek krakusek na Stulecie Niepodległości!”. Uczestnicy kolejnej Lekcji Śpiewania mogli wygrać w konkursach pamiątkowe czapki krakuski, które zostały uszyte przez seniorów specjalnie na tę okazję z materiałów otrzymanych od prezydenta miasta podczas V Senioraliów w czerwcu br.

Jak przyznawali zebrani, wydarzenie sprawiło, że obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były wyjątkowo ciepłe i serdeczne. - Chciałam właśnie w taki sposób uczcić tą niezwykłą i niepowtarzalną rocznicę. W poczuciu tego, że Polacy potrafią być razem. Przy pieśniach, które uczą nas czym jest prawdziwy patriotyzm, a więc przedkładania dobra ojczyzny ponad swoje racje i zamierzenia, ze szczególną wrażliwością na drugiego człowieka. W tym dniu życzę wszystkim Polakom tego, by nigdy nie zapominali, że jedność jest ich największą siłą - powiedziała pani Kamila.

Na jubileuszowy koncert Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 8000 bezpłatnych śpiewników oraz 4000 papierowych krakusek. Wydarzenie tradycyjnie otrzymało honorowy patronat prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;