Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Komentarze

Reakcja na decyzję Papieża: Światowe Dni Dzieci to wspaniała niespodzianka

papież franciszek i dzieci fot. Vatican Media

„Wspaniała niespodzianka” – podsumował o. Enzo Fortunato, dziennikarz i pisarz, ogłoszenie wczoraj przez Franciszka podczas modlitwy Anioł Pański Światowych Dni Dzieci na 25 i 26 maja przyszłego roku. Wydarzenie, zgodnie z zapowiedzią Papieża, odbędzie się w Rzymie. „Wszystko zaczyna się od najmłodszych i ich niezwykłej siły do tworzenia jedności, komunii i dzielenia się – wskazuje franciszkanin – To oni mogą reedukować świat dorosłych, ale powiedziałbym też, że mogą go na nowo skomponować”.

 

„Poprzez wiadomości i e-maile – podkreśla duchowny – zarejestrowałem już pierwsze reakcje episkopatów, stowarzyszeń, ale przede wszystkim rodziców, którzy są bardzo szczęśliwi”. Zaznacza, iż ogłoszenie Światowych Dni Dzieci stanowi powód do świętowania, ale też większego zaangażowania. Chodzi o to, by dorośli stanęli u boku dzieci, zwłaszcza tych cierpiących.

„Pierwszą rzeczą jest poświęcenie czasu – mówi zakonnik. – Czasami pozostajemy pochłonięci zobowiązaniami. Poświęcenie czasu oznacza zatrzymanie się, zwrócenie uwagi na tych, którzy stoją przed nami, w tym przypadku na najmłodszych”. Drugą sprawę stanowi głębokie słuchanie, docierające do czystych serc dzieci. I wreszcie chodzi również o praktyczne świadectwo. O. Fortunato zauważa: „Wiemy, że dzieci nas obserwują. Dlatego konieczne jest pomaganie im, towarzyszenie im w drodze ku przyszłości poprzez konkretne wybory, które wyrażają nasze świadectwo, które wyrażają, jak je kochamy, jak szanujemy świat i rzeczy wokół nas, w jakich relacjach żyjemy. Wszystko to ma wpływ na dzieci”.

Ucieszony postanowieniem Papieża franciszkanin zaznacza następnie: „Istnieją już dni młodzieży, słynne ŚDM, teraz będziemy mówić o ŚDD”. Dodaje, że, oczywiście, organizacja tych wydarzeń będzie zupełnie inna.

Źródło:
;