Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Solidarność

Reaktywacja akcji „Cuda pod dachem”

 fot. www.cudapoddachem.pl

Krakowska Fundacja Brat Słońce wznawia akcję „Cuda pod dachem”. Inicjatywa ma wesprzeć Ośrodek Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach.

Wcześniejsza akcja pod tym samym tytułem miała na celu wspomóc remont dachu klasztoru i kościoła w Chęcinach. Obecnie odnowienia wymagają dachy budynków znajdującego się tam Ośrodka Leczenia Uzależnień.

„Dachy budynków, w których mieszkają i odbywają leczenie pacjenci są w bardzo złym stanie i pilnie potrzebują remontu. Podjęliśmy się zadania, by wesprzeć prace remontowe - niezwlekając rozpoczęliśmy zbiórkę, jednakże bez Was nie damy rady!” - wskazują organizatorzy inicjatywy.

Ośrodek San Damiano to zamknięty ośrodek, w którym terapia trwa od 6 do 12 miesięcy. Przyjmowani są do niego ludzie uzależnieni od narkotyków albo z uzależnieniami mieszanymi, czyli od narkotyków i dodatkowo leków, alkoholu, gier komputerowych, internetu, hazardu czy dopalaczy.

O tym, że ośrodek pomaga świadczą sami podopieczni. - Wierzę w to miejsce. Ono ma coś w sobie. Zbliżam się do końca terapii, ponieważ zaufałem bezgranicznie. Zawdzięczam to przede wszystkim terapeutom i ludziom, którzy też się tutaj leczą razem ze mną. San Damiano jest obecnie moim domem i nie zamieniłbym go na żaden inny ośrodek - przyznaje jeden z nich.

Terapia polega na pracy indywidualnej z terapeutami, spotkaniach całej społeczności oraz pracy na rzecz ośrodka i społeczności. Pacjenci ćwiczą się w punktualności, rzetelności, pracowitości, nabierają umiejętności radzenia sobie z emocjami czy okazywania szacunku drugiemu człowiekowi oraz współpracy.

Warunki, w jakich leczą się pacjenci ośrodka San Damiano w Chęcinach, są bardzo trudne. W zabytkowych zabudowaniach klasztornych jest zimno i wilgotno. Mimo to, terapię uzależnień ukończyło już ponad 1300 osób, które otrzymały szansę na nowe życie.

Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego cztery budynki ośrodka San Damiano zostaną w dużej mierze wyremontowane. Dach niestety franciszkanie muszą odnowić sami.

„Bez pomocy ludzi takich, jak Ty, cała inwestycja nie ma większego sensu - nad całym ośrodkiem musi być szczelny i ciepły dach. Dlatego zbieramy 600 000 zł na nowy dach na ośrodkiem San Damiano w Chęcinach, aby stworzyć pacjentom bezpieczne i godne miejsce leczenia i rozpoczynania trzeźwego życia” - zachęcono do wsparcia akcji na stronie www.bratslonce.pl.

Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję, powinien wejść na stronę www.cudapoddachem.pl. Aktualnie udało się uzbierać nieco ponad 25 tys. zł.

Oceń treść:
Źródło:
;