Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński

Dzień Flagi obchodzony był w Krakowie wyjątkowo. Mieszkańcom i turystom pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz harcerzy ZHP udało się ustanowić nowy rekord Polski na najdłuższą flagę państwową.

Rozwinięta od Bramy Floriańskiej przez Rynek Główny, ulicą Grodzką, aż do Zamku Królewskiego flaga osiągnęła długość 2057 metrów i 70 centymetrów, bijąc poprzedni rekord o ponad 500 metrów!

- Idąc odważnie z flagą po ulicach miasta chcemy pokazywać radosny patriotyzm, a jednocześnie patriotyzm obywatelski - czyli taki otwarty na wszystko i wszystkich dookoła oraz rozwiązujący wyzwania współczesnego świata - podkreślił głównodowodzący wydarzeniem, zastępca komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP, Artur Walkowiak.

W wydarzeniu wzięło udział około 1,5 tys. druhów i harcerzy z całej Małopolski. - Ustanawianie tego rekordu wyjątkowo nas łączy - przy symbolu przywiązania do ojczyzny. To bardzo mocne pokazanie wszystkim, że flaga nie tylko gdzieś tam powiewa, ale rzeczywiście jest elementem, który nas określa i jest nam niezwykle bliski - powiedziała Marta z 369. Drużyny Harcerskiej „Raban”.

W czasie bicia rekordu przechodnie z radością włączali się w stopniowe rozwijanie flagi o szerokości 3 metrów. W pewnym momencie całemu pochodowi przewodził Argentyńczyk oraz Chilijczyk.

- To bardzo ciekawy pomysł na rodzinne spędzenie czasu. Chcieliśmy właśnie w taki dość widowiskowy sposób pokazać dzieciom, że należy identyfikować się z symbolami narodowymi i o nie dbać. To wyjątkowa lekcja historii na żywo - przyznał Rafał, który uczestniczył w akcji z żoną i synami.

Także wojewoda małopolski, który rozpoczął uroczyście oficjalne rozwinięcie biało-czerwonej flagi, zaznaczył, że inicjatywa miała stworzyć przestrzeń do spotkania, rozmowy oraz zademonstrowania przywiązania do barw narodowych. - Takie zamanifestowanie uczuć do ojczyzny, poprzez uchwycenie flagi z tysiącem osób wokół jest nieocenionym doświadczeniem - stwierdził Piotr Ćwik.

Koniec i początek wydarzenia urozmaiciła niespodzianka. W ramach akcji „100 balonów na 100-lecie” na krakowskie niebo wypuszczono balony podgrzewane ciepłym powietrzem, który każdy wieńczyła biało-czerwona flaga.

Biciu rekordu towarzyszyły też liczne atrakcje. Małopolscy harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego umożliwili mieszkańcom i turystom stworzenie własnej flagi, a także pomalowanie twarzy na biało-czerwono.

Oceń treść:
Źródło:
;