Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Wspomnienia

Relikwia dla każdego Kościoła w Afryce Śr.

 fot. Piotr Tumidajski

Nuncjusz apostolski w Gabonie, abp Jan Romeo Pawłowski zaproponował, aby każdy Kościół lokalny w Afryce Środkowej miał relikwię Jana Pawła II. Dzięki temu „jego przesłanie pokoju i pojednania zostałoby uwiecznione w różnych stolicach kontynentu”.

 

Papieski dyplomata przemawiał 3 lipca na rozpoczęciu Zgromadzenia Plenarnego Stowarzyszenia Konferencji Biskupich Regionu Afryki Środkowej (ACERAC). Jego obrady toczyć się będą do 10 lipca w stolicy Gabonu, Libreville.

Przewodniczący ACERAC, bp Timothée Modibo-Nzockena wskazał, że Kościół katolicki tego regionu prowadzi wspólna pracę duszpasterską w odpowiedzi na apel papieża Pawła VI, wygłoszony w stolicy Ugandy, Kampali w 1969 r.: Afrykańczycy, bądźcie od tej pory dla siebie misjonarzami. Wezwanie to „wielokrotnie powtarzał bł. Jana Paweł II w czasie licznych podróży do Afryki” - zaznaczył ordynariusz Franceville w Gabonie.

Gościem biskupów był premier Gabonu, Paul Biyoghé Mba. – Choć Gabon jest państwem świeckim, to jednak odwołując się do Boga w konstytucji chciał podziękować Panu i Go wychwalać jako podstawę swojego istnienia i swojej nadziei – oświadczył szef rządu.

ACERAC powstało w maju 1987 r. w Jaunde w Kamerunie. Skupia przedstawicieli episkopatów Czadu, Gabonu, Gwinei Równikowej, Kamerunu, Konga i Republiki Środkowoafrykańskiej. Jego sekretariat mieści się w stolicy Konga, Brazzaville.

;