Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Wspomnienia

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II już w kaplicy

 fot. Tadeusz Warczak

Krew błogosławionego, która jest zawsze znakiem życia, powinna wydobywać w ludziach moc – podkreśla wadowicki proboszcz, ks. infułat Jakub Gil, który na swoim blogu internetowym opisuje dokładnie relikwiarz z krwią Karola Wojtyły, który został już umieszczony w kaplicy bł. Jana Pawła II w bazylice.

 

W rozmowie z KAI infułat zaznaczył, że relikwiarz został umieszczony na ołtarzu w kaplicy za specjalną pleksą. „W przyszłości w klęczniku przy kaplicy chcemy też zamontować na stałe pamiątki po Janie Pawle II, które wierni będą mogli dotknąć. Może to być np. specjalny różaniec ofiarowany naszej parafii przez papieża” – zapowiada duchowny.

Kapłan przyznaje, że kaplicę chętnie odwiedzają i modlą się tutaj parafianie oraz turyści. „Pragnieniem moim jest, aby ten czytelny znak papieża, jakim są krople krwi papieskiej, był blisko każdego, który przyjdzie do kaplicy. Krew zawsze jest znakiem życia. Ona podtrzymuje życie. Proszę Boga poprzez przyczynę błogosławionego, by każdy, który przyjdzie do naszej kaplicy ożywił wiarę, nadzieję i miłość, by nabrał ochoty do życia. Niech z kaplicy Jana Pawła II wydobywa się moc: Sursum corda!” – pisze na blogu ks. Gil.

Relikwiarz, który 15 maja przekazał wadowickiej parafii podczas uroczystości dziękczynnych kard. Stanisław Dziwisz ma kształt monstrancji o wysokości 40 cm i podstawie 20 na 20 cm. Na zewnętrznej podstawie relikwiarza znajduj się napis: „Joannes Paulus II. Pontifex maximus 1978 – 2005” /Jan Paweł II. Najwyższy Kapłan 1978 – 2005/. W centrum relikwiarza, który zawiera krople krwi jest napis: „Ex sangvine beati Joannis Pauli II Papae” /Krew błogosławionego Jana Pawła II Papieża/. Rękojeść relikwiarza stanowi herb Papieża.

W relikwiarzu znajduje się krew Ojca Świętego pobrana w dniu jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Oprócz relikwii w kaplicy bł. Jana Pawła II umieszczono obraz przedstawiający papieża Polaka. Portret powstał w 1979 roku na zamówienie wadowickiego proboszcza ks. dr. Edwarda Zachera. Są tu również pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. tron papieski, na którym siedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, dary ołtarza. Jest makieta domu rodzinnego Josepha Ratzingera z Marktl – dar Bawarczyków. Kaplica swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza watykańskiego domu Jana Pawła II. Miejsce to pobłogosławił podczas wizyty w Wadowicach w maju 2006 roku papież Benedykt XVI.

Źródło:
;