Wspomnienia
Relikwiarz z krwią trafił do Bazyliki Mariackiej
Relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II został 3 maja podczas specjalnej Mszy św. dla maturzystów przekazany parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Został on wykonany przez niemieckiego artystę Ulricha Boeckenfelda, a symbolicznie nawiązuje do zamachu na papieża.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwiarz parafii podczas specjalnej Mszy św. dla maturzystów. „W czasie zamachu na placu św. Piotra ta krew się polała. Również moja sutanna była pokryta krwią Jana Pawła II" - mówił hierarcha. „Ta krew symbolizuje jego obecność i głęboką miłość do Kościoła, do wszystkich ludzi na świecie” - podkreślił.
Natomiast proboszcz parafii mariackiej ks. prałat Dariusz Raś powiedział, że „nikt inny nie mógł przekazać takiego daru, jak tylko kard. Dziwisz, który przez tyle lat służył Janowi Pawłowi II i znów wprowadził do tej świątyni tego, który wiele razy tam spowiadał i wiele razy się modlił”. Relikwiarz, który trafił do Bazyliki Mariackiej, został wykonany w 2011 r. w Niemczech przez Ulricha Boeckenfelda. Zamysłem artysty było nawiązanie do zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Symbolizuje to materiał, z którego jest wykonany sam relikwiarz, koloryt oraz kropla krwi Ojca Świętego umieszczona w jego wnętrzu.
Rama wykonana jest z drewna różanego, symbolizującego Dziewicę Maryję – Różę Mistyczną. Zdobią ją cztery małe granaty będące znakiem przelanej krwi Jana Pawła II w dniu zamachu. Ramę wieńczy wykonany ze srebra krzyż oparty na modelu oryginalnego krzyża dłuta artysty Lello Scorzelli, którego używał Papież przez cały swój pontyfikat.
Wnętrze relikwiarza zbudowane jest z dwóch kawałków górskiego kryształu, pomiędzy którymi widnieje fragment tkaniny nasączonej krwią Ojca Świętego. Tkanina pochodzi z osobistej chusteczki papieża. Ukazana zostaje ona dyskretnie, wpisana w szkło rzadkiego górskiego kryształu. Na krysztale wyryto ponadto autograf Jana Pawła II poświadczający niejako pochodzenie relikwii.
Podstawa relikwiarza wykonana jest z wielu elementów, m.in. z pochodzącego z Fatimy drewna dębu, z drewna hebanowego, którego czarny kolor symbolizuje kapłaństwo Ojca Świętego i z morganitów, rzadkiej odmiany berylu, wyrażających miłość bł. Jana Pawła II do Boga. Cokół oparty jest na kamiennym fundamencie z Bazyliki Watykańskiej, podarowanym artyście przez watykańską Fabrykę Świętego Piotra.
Podczas Mszy św. w intencji maturzystów biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś podkreślał, że młodzi ludzie stoją przed trudnym wyborem dalszej drogi życia i przekonywał ich, że to co uważane jest za słabość, może okazać się siłą człowieka. „Chcecie być, mam nadzieję, też dobrymi chrześcijanami. Co my mamy w rękach? Słowa, siedem sakramentów i poczucie bycia razem jako wspólnota Kościoła. Wystarczy na smoka” - mówił biskup.
We wszystkie czwartki roku w Bazylice Mariackiej o godzinie 18.30 wierni będą modlić się, dziękować i prosić Boga za przyczyną Jana Pawła II w czasie specjalnej nowenny. Prośby i podziękowania można składać do kasety przed ołtarzem św. Stanisława, obok obrazu bł. Jana Pawła II, a intencje Mszy świętej można zamawiać w zakrystii.