Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Wspomnienia

Relikwie krwi w poznańskiej katedrze

 fot. Piotr Tumidajski

Relikwiom krwi błogosławionego Jana Pawła II w okrągłym naczyniu wykonanym ze srebra i pozłacanym będzie można oddawać cześć w poznańskiej katedrze na Ostrowie Tumskim. – To dla nas wielkie wyróżnienie, ale też katedra jest jedynym kościołem archidiecezji poznańskiej odwiedzonym przez papieża – powiedział w rozmowie z KAI ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii katedralnej.

 

Relikwiarz bł. Jana Pawła II zostanie uroczyście wprowadzony do najstarszej katedry na ziemiach polskich przez abp. Stanisława Gądeckiego w niedzielę, 18 września. Dzień wcześniej metropolita poznański będzie przewodniczył modlitwie młodzieży przed relikwiami papieża Polaka podczas Archidiecezjalnego Święta Młodych.

Relikwie krwi bł. Jana Pawła II zostały złożone w XVIII-wiecznym posrebrzanym i pozłacanym relikwiarzu w kształcie krzyża, o wymiarach 80 cm na 40 cm. Relikwiarz będzie się znajdował w skarbcu katedralnym, a wierni będą go mogli zobaczyć przede wszystkim w święta dedykowane błogosławionemu – we wspomnienie liturgiczne 22 października, podczas obchodów Dnia Papieskiego, a także w patronalną uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Relikwie krwi bł. Jana Pawła II zostały przekazane również do trzech parafii archidiecezji poznańskiej, w których budowane są kościoły pod wezwaniem Papieża Polaka – w Poznaniu, w Luboniu i w Kościanie.
Papież Jan Paweł II odwiedził katedrę poznańską 20 czerwca 1983 roku.

Źródło:
;