Jan Paweł II na dziś
Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do katedry w Kapsztadzie
Podczas uroczystej Mszy świętej 31 grudnia 2024 roku w Katedrze św. Marii w Kapsztadzie abp Salvatore Pennacchio, Prezydent Papieskiej Akademii Kościelnej, przekazał relikwie św. Jana Pawła II na ręce kard. Stephena Brislina, arcybiskupa stolicy RPA. W uroczystościach wziął też udział abp. Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w RPA, Lesotho, Namibii i Eswatanii.
Relikwie św. Jana Pawła II w Katedrze św. Marii
Jak relacjonuje abp Jagodziński, relikwie – fragment krwi św. Jana Pawła II – umieszczono w relikwiarzu wykonanym w Polsce. Ma on formę odwróconego serca zwieńczonego krzyżem papieskim. Pod oknem z relikwią widnieje herb św. Jana Pawła II, a z tyłu brązowy medalion przedstawiający popiersie świętego papieża z napisem w języku polskim: „Św. Jan Paweł II”.
Abp Pennacchio w krótkim przemówieniu wyraził radość z pierwszego pobytu w RPA i opowiedział o swoich związkach z osobą św. Jana Pawła II. Przypomniał, że 6 stycznia 1999 r., dzięki posłudze papieża Polaka, otrzymał święcenia biskupie w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Jako zawołanie biskupie wybrał sobie słowa wypowiedziane na początku pontyfikatu papieża Polaka: „Nolite timere” („Nie lękajcie się”).
Otwarcie Roku Jubileuszowego
Podczas Mszy świętej kard. Brislin zainaugurował Rok Jubileuszowy w archidiecezji Kapsztad. Przypomniał znaczenie jubileuszy w historii Kościoła, które swoimi początkami sięgają czasów biblijnych. Przywołał też bullę papieża Franciszka „Spes non confundit”, zapowiadającą rok jubileuszowy. Hierarcha poświęcił trzy świece, a następnie dokonał uroczystego poświęcenia relikwiarza zawierającego relikwie krwi św. Jana Pawła II. W słowach pozdrowienia podkreślił, że była to pierwsza oficjalna uroczystość w archidiecezji, w której abp. Henryk Jagodziński uczestniczył jako nowy nuncjusz w RPA.
W uroczystościach wzięli też udział bp Sylvester David, biskup pomocniczy archidiecezji Kapsztad, oraz niemal wszyscy księża archidiecezji, w ks. Bogdan Buksa, który od ponad dwudziestu lat posługuje w tej archidiecezji.
Historyczna polskie ślady w katedrze w Kapsztadzie
W katedrze w Kapsztadzie znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej. Jest to Matka Boska Armii Krajowej, autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Poświęcenie i odsłonięcie tablicy miało miejsce 9 listopada 2013 r. Jak relacjonuje abp. Henryk Jagodziński, inicjatorem umieszczenia tablicy było Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie, założone w 1949 r.
Płaskorzeźba przedstawia Matkę Bożą w niebieskim płaszczu, na którym zamiast lilijek widnieje symbol Polski Walczącej – kotwica stylizowana na literę „P”. Matka Boża trzyma na rękach umierającego chłopca, powstańca warszawskiego, z opaską i opadającym hełmem. Całość kompozycji spoczywa na karabinie. Na szyi Matki Bożej wisi medalion z polskim orłem w koronie. Oryginał płaskorzeźby znajduje się w sanktuarium Matki Boskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych, popularnie nazywanym amerykańską Częstochową.
Polacy w RPA
Polska obecność w RPA w większej liczbie zaczęła się w czasie drugiej wojny światowej. W pierwszych latach wojny w obozach wojskowych i szpitalach na terenie ówczesnego Związku Południowej Afryki znalazło się około 3500 polskich oficerów i żołnierzy, których liczba później wzrosła do około 12 tysięcy. Władze ZPA przyjęły także grupę około 500 polskich dzieci, w większości sierot, które wyszły z armią gen. Andersa ze Związku Sowieckiego i zostały osiedlone w miejscowości Oudtshoorn. Niektórych Sybiraków i ich potomków abp. Henryk Jagodziński poznał osobiście.