Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Rémi Brague doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie

remi brague fot. Chaire Maragall

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Rémiemu Brague'owi odbędzie się w czwartek 11 stycznia 2018 r. o godz. 10.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

 

Laudację na cześć laureata wygłosi ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr.

“Prawdziwy filozof, a zarazem wielki historyk myśli kulturowej, który łączy głęboką i jednoznaczną wiarę chrześcijańską i katolicką, ze zdolnością kontemplacyjną i wizją historyczną” – powiedział o prof. Brague kard. Camillo Ruini, przewodniczący komitetu naukowego Fundacji Josepha Ratzingera, w październiku 2012 roku, kiedy to filozof otrzymał Nagrodę Ratzingera.

“Pisarz, filozof, religioznawca, nauczyciel akademicki, tłumacz z języka niemieckiego, angielskiego, hebrajskiego i arabskiego to jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli europejskich. Podobnie jak założycielom Unii Europejskiej, także jemu bliska jest idea Europy zjednoczonej na wartościach, które ją przez wieki budowały. Jego badania naukowe i działalność publicystyczna otwierają na nowo dyskusję na temat źródeł kultury oraz tożsamości Europy. W dobie obecnych przemian kulturowo-cywilizacyjnych podejmowane przez niego tematy są bardzo aktualne. Pogłębionemu spojrzeniu na wiele zjawisk o charakterze uniwersalnym sprzyjały fakty z jego bogatego osobistego i naukowego życiorysu” - pisze w opinii o prof. Rémim Brague'u ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła (Uniwersytet Opolski).

Rémi Brague (urodzony 8 września 1947 roku w Paryżu), emerytowany profesor filozofii średniowiecznej i arabskiej na Université de Paris. Wykłada również na Ludwig-Maximilians-Universität München, gdzie piastuje stanowisko zajmowane wcześniej przez słynnego Romana Guardiniego. Był profesorem wizytującym na państwowym uniwersytecie Pennsylvania State University (wizytujący profesor nadzwyczajny), Boston University (profesor wizytujący w Katedrze im. Johna Findlaya), Boston College (profesor wizytujący w Katedrze im. Hansa-Georga Gadamera), na Uniwersytecie Nawarry (Pampeluna) oraz na Uniwersytecie San Raffaele (Mediolan). Jest członkiem Institut de France (Akademii Nauk Moralnych i Politycznych).

Oceń treść:
Źródło:
;