Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Skarby Kościoła

Renowacja bazyliki na Świętym Krzyżu

bazylika na świętym krzyżu fot. Jolanta Dyr / CC BY-SA 3.0 / wikimedia.org

W murach pobenedyktyńskiego klasztoru, którego gospodarzami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, w Kaplicy Oleśnickich, 2 września, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na realizację zadania "Rozbudowa Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o Świętokrzyską Zagrodę Kultury" (Harmonia). Wcześniej została podpisana umowa o wykonanie prac związanych z realizacją projektu w klasztorze na Świętym Krzyżu.

 

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ku czci Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które poprowadził o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu. Podczas nabożeństwa, przed Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, kierując do Boga słowa modlitwy, o. rektor prosił o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy zaangażowali się w dzieło, które obejmuje całe przedsięwzięcie powzięte przez gminę Bieliny i klasztor na Świętym Krzyżu. Pod koniec nabożeństwa wszystkim zebrany zostało udzielone błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Chrystusowego.

Anna Łubek, Dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich zaprezentowała główne założenia projektu oraz zakres działań dotyczących budowy "Harmonii" oraz prac, które w najbliższym czasie rozpoczną się na terenie klasztoru i sanktuarium. – W ramach projektu realizowanego przez Gminę Bieliny w partnerstwie z klasztorem Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu w Osadzie Średniowiecznej powstanie nowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej. Bryła budynku będzie nawiązywała do zagrody wiejskiej oraz instrumentu ludowego – harmonii jako symbolu sielskich zabaw i uczt. Powierzchnia ekspozycji wyniesie ok. 600 m². W piwnicach budynku powstanie sala widowiskowa. Budynek będzie pełen multimedialnych funkcjonalności i rozwiązań - mówiła.

Podczas uroczystości ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, mówił: – Bardzo się cieszę, że ten projekt, który był długo wyczekiwany, doczeka się realizacji. Wiadomo, że musimy iść z biegiem czasu, dlatego cieszę się, że wreszcie zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które utrudniają dostęp do kościoła osobom na wózkach. 

Prace na Świętym Krzyżu obejmą: bazylikę, kaplicę Oleśnickich, krużganki oraz klasztor. W planach są renowacje posadzek, konserwacje ołtarzy, starych mebli i fresków. Zainstalowane zostanie nowe oświetlenie, nagłośnienie, wymienione zostaną także główne drzwi wejściowe do bazyliki. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne utrudniające dostęp do kompleksu klasztornego osobom z różnym stopniem niepełnosprawności, pojawią się również audio przewodniki dla turystów.

Obie umowy podpisano w ramach projektu "Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej" współfinansowanego ze środków RPO WŚ na lata 2014-2020.

Oceń treść:
;