Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Skarby Kościoła

Renowacja ołtarza z obrazem Jezusa Miłosiernego

 fot. Paweł Jarzębiński

19 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczęła się renowacja ołtarza ze słynnym obrazem Jezusa Miłosiernego. To pokłosie ubiegłorocznego incydentu, kiedy to ołtarz oblany został kleistą cieczą. Wizytówka Łagiewnik przejdzie teraz gruntowną konserwację.

27 kwietnia ub. roku w czasie Święta Miłosierdzia 37-letnia kobieta zbliżając się do ołtarza wyciągnęła plastikowe butelki z nieokreśloną substancją z brokatem i próbowała zniszczyć cudowny wizerunek. Sam obraz na szczęście nie ucierpiał, zniszczenia widoczne były jednak  gołym okiem.

- Przy usuwaniu brokatu schodziły również złocone elementy z ramy, samego ołtarza jak i trumienki św. Faustyny. Nie można uzupełnić ich tylko w tych miejscach, renowacji trzeba poddać cały ołtarz - tłumaczy s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Prace prowadzone będą w kilku etapach, jako pierwsza renowację przejdzie sama rama następnie obraz, marmurowa trumienka z relikwiami św. Faustyny i w końcu sam ołtarz.  Nad wszystkim czuwa Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ostatnią tak gruntowną konserwację ołtarz przechodził na początku lat 90-tych, wtedy to dobudowano do niego boczne skrzydła mieszczące wota dziękczynne. Sam obraz umieszczono natomiast w specjalnej kapsule dla ochrony przed wilgocią i zmianami temperatur, to uratowało go przed zniszczeniem. - Strach pomyśleć, co by było, gdyby kapsuły zabrakło. Ciężko byłoby nawet oszacować straty, bo nie można tego przeliczyć na żadne pieniądze - podkreśla s. Siepak.  

Zakończenie prac planowane jest na Wielkanoc przed Niedzielą Miłosierdzia, oczywiście jeśli odbędzie się bez niespodzianek np. w postaci drewnojadów. Prawdziwy ruch pielgrzymkowy w Łagiewnikach rozpoczyna się wiosną, okres zimowy wydaje się więc być idealny. Przy renowacji ołtarza obraz trzeba będzie oczywiście ściągnąć, jak zapewniają siostry szybko wróci jednak na swoje miejsce, choć być może zastąpi go kopia. Najważniejsze, by ołtarz był gotowy w roku 2016 na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie - przekonują siostry.

- Przyjadą tutaj pielgrzymi z całego świata i aż przykro patrzeć na tak odrapany ołtarz, a przecież to święte miejsce. Pragnieniem każdego, a już tym bardziej nas jest, żeby ten obraz wyglądał pięknie i godnie, by służył Chwale Bożej ale także radości ludzi - dodaje s. Elżbieta Siepak.

Łaskami słynący obraz "Jezu Ufam Tobie" pędzla Adolfa Hyły powstał w roku 1944, przy udziale krakowskiego spowiednika Siostry Fausty - jezuity Józefa Andrasza.  To trzeci i najsłynniejszy wizerunek Jezusa Miłosiernego, sam autor powielił go ponad 260 razy, jego kopie i reprodukcje można spotkać we wszystkich zakątkach świata, wszędzie tam, gdzie żyją i pracują czciciele Bożego Miłosierdzia.

Źródło:
;