Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Ciekawostki

Robot humanoidalny w Centrum Nauki Kopernik wymagał wyłączenia w trakcie recytacji liczby Pi

robot humanoidalny fot. facebook.com/CentrumNaukiKopernik

Robot humanoidalny, wystawiony w Centrum Nauki Kopernik z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, musiał być wyłączony w trakcie recytacji liczby Pi - poinformowało CNK na Facebooku. O recytację poprosił jeden ze zwiedzających.

 

Robot ma twarz Mikołaja Kopernika, mierzy 190 cm i waży 100 kg. Porozumiewa się ze światem za pomocą popularnego modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer). Chat GPT (od listopada 2022 r. powszechnie dostępny online) oparty jest na 20 miliardach parametrów, tymczasem pełny model GPT3, z którego korzysta robot, ma 175 miliardów. Dzięki temu może generować niemal każdy rodzaj treści, ucząc się z internetu i danych treningowych.

W poniedziałek jeden ze zwiedzających Centrum Nauki Kopernik poporosił robota o wyrecytowanie liczby Pi. Robot "z zadaniem poradził sobie doskonale, bo nie przestawał wymieniać kolejnych cyfr, więc musieliśmy to przerwać" - kometuje CNK na swoim profilu na Fb.

Liczba Pi określa stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Kolejni naukowcy starają się coraz lepiej ją poznać. W styczniu 2020 Timothy Mullican uzyskał dokładność 50 bilionów miejsc po przecinku przy pomocy programu y-cruncher. Obliczenia zajęły 303 dni.

;