Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dziedzictwo

Rocznica obrony Krzyża Nowohuckiego 

krzyż nowohucki fot. Biuro Prasowe UMWM

27 kwietnia, w rocznicę obrony krzyża w Nowej Hucie, upamiętniono bohaterów wydarzeń sprzed 59 lat. Kwiaty pod Pomnikiem Krzyża Nowohuckiego przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym złożył wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. 

 

“Wspomnienia wydarzeń sprzed blisko 60 lat są ciągle żywe w wielu nowohuckich domach. Pamięć o mieszkańcach dzielnicy, dzięki którym krzyż pozostał na swoim miejscu, to przywilej i obowiązek” - podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W planach budowy Nowej Huty, jako programowego miasta socjalistycznego, nie przewidziano miejsca na kościół. Po tzw. odwilży kierownictwo PZPR zgodziło się na budowę świątyni. Utworzono Komitet Budowy Kościoła, a parafianie rozpoczęli zbieranie składek. W miejscu budowy postawiono drewniany krzyż. Jednak w październiku 1959 roku cofnięto pozwolenie na budowę kościoła, a na tym terenie postanowiono wybudować szkołę, więc potrzeba było usunąć krzyż. W tej sprawie komuniści skierowali pismo do kurii. W odpowiedzi biskup Karol Wojtyła stwierdził, że krzyż stał się obiektem kultu i jego usunięcie byłoby złamaniem prawa kanonicznego, na dodatek obrażającym uczucia wiernych.

27 kwietnia, około 8.30, na Osiedle Teatralne przyjechała ekipa robotników z zadaniem usunięcia krzyża, do czego jednak nie dopuściły osoby obserwujące działania robotników. Ludzie obstawili krzyż, aby nie dopuścić do jego demontażu; śpiewali pieśni patriotyczne i religijne. Po południu dołączyli do nich pracownicy Huty im. Lenina. Doszło do starć z milicją i ZOMO, władze zmobilizowały służby z kilku województw. Pomimo kampanii wszczętej przez władze, krzyż pozostał na swoim miejscu. 27 kwietnia 1991 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa nazwę ulicy W. Majakowskiego zmieniono na Obrońców Krzyża.

Oceń treść:
Źródło:
;