Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Małopolska

Rocznica otwarcia Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

 fot. kp / fra3

250 tys. turystów i pielgrzymów z całego świata odwiedziło Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach w pierwszym roku działalności tej gruntownie przebudowanej i zmodernizowanej placówki. 9 kwietnia minął rok od otwarcia nowej ekspozycji stałej prezentującej za pomocą multimedialnej i interaktywnej narracji życie oraz dziedzictwo papieża-Polaka.

 

Podsumowanie pierwszego roku działalności

Jak poinformowała Maria Budzińska, specjalista ds. marketingu i PR w wadowickim muzeum papieskim, spośród odwiedzających otwartą rok temu placówkę w okresie od kwietnia 2014 do marca 2015 18 proc. stanowili obcokrajowcy. Niemal jedna trzecia gości zagranicznych to Włosi (28,6 proc.), następnie Hiszpanie (9 proc.), Francuzi (8,3 proc.), Amerykanie z USA (7,9 proc.), Słowacy (4,1 proc.), Niemcy (3,9 proc.) i Węgrzy (3,6 proc.). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Brazylijczycy (3 proc.), Portugalczycy (2,9 proc.) i goście z Filipin (2,4 proc.).

Zwiedzający to muzeum pochodzą 93 krajów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów tj.: z 34 krajów Europy, z 22 – Azji, 21 – Ameryki Łacińskiej, 12 – Afryki i po 2 – z Ameryki Północnej oraz Australii z Oceanią. „Wystawa najbardziej oblegana jest od maja do sierpnia, gdy zwiedza ją średnio znacznie ponad tysiąc osób dziennie” – dodała Budzińska.

Nową wystawę w pierwszym roku jej działania odwiedzali zarówno najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II, oraz ci, którzy znali papieża Polaka jedynie z ekranu telewizora. „Niemal wszyscy wychodzili szczerze zachwyceni nowoczesnym podejściem do realizacji prezentacji muzealnej, artystycznym poziomem jej wykonania i pracą przewodników muzealnych. Jedni wyrażali to głębokim wzruszeniem, inni wpisami do księgi pamiątkowej, brawami lub e-mailami przysyłanymi po wizycie w muzeum” – podsumowuje Budzińska.

Jednym z przedmiotów ogniskujących największe zainteresowanie turystów jest pistolet, z którego Ali Acca strzelał do Jana Pawła II. Browning HP CAL kaliber 9 mm, nr seryjny 76C 23953, użyty przez tureckiego zamachowca 13 maja 1981 r. po to, by zabić Jana Pawła II, wypożyczyło rzymskie muzeum kryminologii.

Z kolei w pokoju muzealnym „Przebaczam zamachowcy” umieszczono różaniec s. Łucji Dos Santos, jednej z trojga dzieci-świadków objawień fatimskich, podarowany papieżowi w 2000 r., jest tu replika kuli, która raniła papieża i została potem złożona w koronie Matki Bożej Fatimskiej, a także naznaczone krwią ubranie ochroniarza, który chwycił papieża padającego od strzału zamachowca.

 

Nowe formy zwiedzania

Na 11 kwietnia władze papieskiego muzeum zaplanowały skromne obchody rocznicowe. Tego dnia odbędą się wieczorna Msza św. dziękczynna w bazylice Ofiarowania NMP oraz program słowno-muzyczny: „Myśleć sercem” według pomysłu aktora Dariusza Jakubowskiego. To jedna z dwóch nowych form „zwiedzania poetyckiego” papieskiej wystawy. Można będzie zwiedzać ekspozycję stałą muzeum w towarzystwie aktora, który w odpowiednich miejscach odczyta fragmenty eksponowanych tam utworów poetyckich Karola Wojtyły – od młodzieńczego wpisu do pamiętnika Danuty Pukłówny z 1938 r. do poematu „Stanisław” - napisanego tuż przed październikowym konklawe 1978 r.

Premierę tej formy zwiedzania przewidziano na 18 maja br., w 95. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. „Kolejne będą możliwe w zależności od zainteresowania zwiedzających” – zaznacza Budzińska. Zapowiada, że wcześniej na stronie internetowej pojawią się możliwe do realizacji terminy takiego zwiedzania – 2-3 przejścia w ciągu jednego dnia w czasie godzin działania wystawy. Zainteresowani będą musieli odpowiednio wcześnie rezerwować bilety. „Zakładamy, że w tym roku regularne poetyckie zwiedzanie wystawy rozpoczniemy od września” – dodaje

Inna poetycka propozycja muzeum wadowickiego zostanie zrealizowana już 11 kwietnia, w 1. rocznicę otwarcia nowej ekspozycji stałej. Będzie to program słowno-muzyczny „Myśleć sercem” przygotowany według pomysłu Dariusza Jakubowskiego. Premiera tego przedsięwzięcia odbędzie się w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury od godz. 18.30. Koncert ma być powtarzany w miarę zainteresowania zwiedzających począwszy od września 2015 r.

Przedstawienie, odwołujące się do teatralnej tradycji rapsodycznego misterium słowa, wykorzystuje inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci. Aktor recytuje w nim teksty polskich i zagranicznych poetów na tle muzycznych kompozycji Witolda Lutosławskiego, Josepha Haydna czy Johanna Sebastiana Bacha.

Inną z nowych możliwości zapoznawania się z wystawą jest „Zwiedzanie z pasją”, dające okazję indywidualnego oglądania wystawy przez 3 godziny, poza zwykłymi godzinami jej otwarcia. Z tej formy zwiedzania będzie można skorzystać w piątkowe wieczory, już od 1 maja br. Wejście do muzeum od godz. 18.00 do 18.30. Zwiedzanie trwa do 21.00. Zwiedzającym będzie towarzyszył ekspert, który w razie potrzeby odpowie na indywidualne pytania, wyjaśni, wytłumaczy.

„Będzie to znakomita okazja, by dogłębnie zapoznać się z treściami i pamiątkami eksponowanymi na wystawie oraz wnikliwie przyjrzeć się multimedialnym prezentacjom. To niepowtarzalna okazja do swobodnego poruszania się po wystawie i poświęcenia większej uwagi dowolnie wybranej strefie, która zainteresuje indywidualnego zwiedzającego” – zachęca Maria Budzińska z papieskiego muzeum i zaznacza, że minimalna ilość chętnych, dla której możliwe jest zorganizowanie „zwiedzania z pasją” wynosi 10 osób, maksymalna liczba zwiedzającej indywidualnie nie może przekroczyć 60. Konieczne jest wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie i rezerwacja biletów pod numerem tel. 33-823 2662. Cena biletu dla osoby – 35 zł.

W okresie Adwentu i Wielkiego Postu dla zorganizowanych grup rekolekcyjnych, szkolnych lub parafialnych muzeum papieskie ma zamiar umożliwić przedłużenie tradycyjnego zwiedzania do 90 min. w ramach „zwiedzania rekolekcyjnego”.

Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II działa w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem - zamieszkali w 1919 roku. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła. Nową wystawę autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów udostępniono turystom i pielgrzymom 9 kwietnia 2014 roku. Wcześniej, w latach 2010–2013, budynek został dostosowany do projektu nowej ekspozycji, przeszedł gruntowny remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Muzeum po remoncie zwiększyło swoją powierzchnię do 1000 m kw.

Źródło:
;