Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Jan Paweł II na dziś

Rodzinnie podczas krakowskiego Dnia Papieskiego

 fot. Łukasz Kaczyński

W Krakowie trwa XVIII Dzień Papieski. Dzięki stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w stolicy Małopolski nie brakuje atrakcji dla całych rodzin czy turystów.

Przeżywanie dnia wspomnień na temat swojego patrona stypendyści rozpoczęli już wczoraj. Zorganizowali 2. odsłonę Biegu Papieskiego, odtańczyli z mieszkańcami Krakowa i turystami belgijkę na Rynku Głównym oraz poprowadzili wieczór modlitewny.

Dziś z kolei młodzi zapraszają wszystkich do „Miasteczka Rodzinnego” w parafii św. Jadwigi Królowej (ul. Łokietka 60). Od rana na przybywających czekają tam atrakcje dla małych i dużych.

- Chcemy, by w dniu, któremu patronuje hasło „Promieniowanie ojcostwa”, wskazać bardzo mocno na wartość rodziny. Dla dzieci i rodziców przygotowaliśmy między innymi salon fryzur, malowanie twarzy, bańki mydlane czy balonowe zoo. Myślę, że takie spotkania są wyjątkowym dopełnieniem oficjalnych obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża - opisuje Natalia Wróbel, koordynatorka wydarzenia.

Każdy może zrobić sobie również śmieszne zdjęcie w specjalnie przygotowanej na tę okazję fotobudce, jak i wziąć udział w loterii z wejściówkami do muzeów, teatrów i wrotkarni oraz skosztować ciast wykonanych przez samych stypendystów. Wszystko po to, by pokazać, że młodzi chcą dzielić się swoim talentami.

- To właśnie dzięki ludziom, którzy podczas Dnia Papieskiego składają ofiary, możemy przez cały rok rozwijać nasze pasje i zdolności. Dziś chcemy spotkać się z nimi i powiedzieć im w tak ciekawy sposób: „dziękujemy” - podkreśla stypendystka Joanna.

Z kolei Mateusz zaznacza, że do „Miasteczka Rodzinnego” przychodzą dwie grupy osób - ci, którzy znają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jak i ci, których przyciągnęły atrakcje. - Drudzy często pytają kim jesteśmy - dzielimy się więc z nimi informacjami na temat programu stypendialnego, jak i opowiadamy czym zajmujemy się na co dzień - opisuje.

Przybywający nie kryją, że takie inicjatywy są niezwykle potrzebne. - Po pierwsza stworzona została przestrzeń, by w dobrym i rodzinnym towarzystwie spędzić niedzielę. Po drugie bardzo cieszy fakt, gdy widzi się, że składana ofiara ma konkretny wydźwięk. Pomaga uboższej młodzieży zdobywać wiedzę, a o takie otwarcie na drugiego człowieka zawsze przecież apelował Jan Paweł II - ocenił pan Dariusz, które „Miasteczko Rodzinne” zwiedzał z dwójką dzieci.

O godz. 16:00 w parafii św. Jadwigi Królowej zakończą się atrakcje plastyczno-kulinarne. Następnie Aneta Liberacka ze Stacji7 opowie o relacjach w rodzinie, a później stypendyści zaprezentują przedstawienie w całości wyreżyserowane i przygotowane przez nich, a które będzie nawiązywać do tegorocznej tematyki Dnia Papieskiego.

Patronat honorowy nad XVIII Dniem Papieskim, odbywającym się w Krakowie, objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Oceń treść:
Źródło:
;