Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Rodzina

„Rodziny osób z niepełnosprawnościami – dylematy etyczne i aktualne wyzwania” – kolejny wykład z cyklu Bioethics Lab (zapowiedź)

 fot. akademiabioetyki.pl

– Jeśli nie zatroszczymy się o zapewnienie godziwego bytu osobom z niepełnosprawnościami, to będzie przybywać zwolenników etyki jakości życia, moralnie bardzo niebezpiecznej i bazującej na logice dyskryminacji i wykluczenia – mówi Magdalena Guziak-Nowak, która poprowadzi wykład „Rodziny osób z niepełnosprawnościami – dylematy etyczne i aktualne wyzwania” w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

 

– Od kilku lat obserwujemy międzynarodową karierę chwytliwego i nośnego hasła jakim jest „jakość życia”. Hasło to idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy, bo wszyscy chcemy mieć quality of life. Problem w tym, że ta nośna idea nie zamyka się w „mieć”, ale rozciąga się na „być”. Mimo to etyka jakości życia, moralnie bardzo niebezpieczna i bazująca na logice dyskryminacji i wykluczenia, ma swoich zwolenników – mówi Magdalena Guziak-Nowak i stawia tezę, że tych ostatnich będzie przybywać, jeśli osobom z niepełnosprawnościami nie zapewni się godziwego bytu. Dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, które od lat wspiera finansowo rodziny wychowujące dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki wygłosi wykład „Rodziny osób z niepełnosprawnościami – dylematy etyczne i aktualne wyzwania”.

Wykład będzie dostępny od czwartku 23 lutego od godz. 19.00, a we wtorek 28 lutego, o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspertka będzie na żywo odpowiadała na nadesłane pytania. Oba wydarzenia zostaną udostępnione w serwisie YouTube na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

Magdalena Guziak-Nowak jest członkiem zarządu i dyrektorem ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC), dziennikarką, pro-liferką. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Teologii Rodziny na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Jest współautorką serii podręczników „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie” oraz autorką książek, m.in. zbioru reportaży „Dzieci z serca”, poświęconego rodzinom zastępczym i adopcyjnym. Była dziennikarką „Przewodnika katolickiego”, redaktor naczelną dwutygodnika „Droga” i redaktor naczelną miesięcznika dla studentów „Tryby”. Propagatorka pozytywnej edukacji pro-life – organizatorka konkursów, konferencji popularno-naukowych, programów edukacyjnych, autorka m.in. popularnego cyklu webinarów Edu-Life. Współautorka opracowania pt. „Raport nt. skrajnego ubóstwa wśród dzieci z niepełnosprawnością. Diagnoza oraz propozycje rozwiązań”. Doradca rodzinny. Prywatnie żona i mama pięciorga dzieci.

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

;