Imieniny: Anieli, Petroneli

Wydarzenia: Dzień Bociana Białego

Polska

 fot. Fotolia.com

Tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę odbędzie się w dniach 24-25 września. Jest to już trzydzieste drugie spotkanie modlitewne małżeństw i rodzin z Matką Bożą Częstochowską. Pielgrzymka poświęcona będzie pogłębieniu przesłania papieża Franciszka zawartego w adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia”.

 

Do pielgrzymowania indywidualnego, rodzinnego i w ramach grup parafialnych oraz diecezjalnych zaproszeni są wszyscy małżonkowie – szczególnie ci z najmniejszym i największym stażem małżeńskim. Na początku wspólnej drogi jest o co prosić, a przy końcu – za co dziękować.

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia” przypomina o darach małżeństwa i rodziny, zachęca małżonków do podtrzymania miłości silnej i pełnej takich wartości jak: wielkoduszność, zaangażowanie, wierność i cierpliwość.

„Chcemy dobrze odczytać przesłanie papieża i jego zaproszenie do stawania się apostołami w codziennym życiu małżeńskim i rodzinnym. Pragniemy razem z Maryją zachwycić się darami Bożymi i odkrywać radość miłości. Podczas spotkań, konferencji i modlitw chcemy zgłębiać z Matką Pięknej Miłości powołanie każdego człowieka do głoszenia Ewangelii rodziny. W tym szczególnym dla naszej Ojczyzny roku 1050-lecia Chrztu Polski i 60. Rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu zapraszamy małżonków i całe rodziny, by w Roku Miłosierdzia cieszyli się miłością i dziękowali za nią przed tronem Królowej Polski” – zachęca bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin podkreśla, że „centralnym punktem pielgrzymowania jest zawsze Eucharystia, na której małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. Dla wielu takie świadectwo wierności, uczciwości małżeńskiej i bliskości staje się motywem do podjęcia nowych postanowień i przemiany życia małżeńskiego i rodzinnego. Wiemy, że każda i każdy z nas potrzebuje w natłoku codziennych wydarzeń spojrzeć w niebo i uwierzyć, że Bóg jest blisko. Tym czasem oddechu i spoglądania w niebo jest zawsze Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę do tronu Matki i Królowej Narodu Polskiego. Tam udało się podjąć wiele dobrych decyzji, tam uczymy się miłości ofiarnej i przebaczającej. Wreszcie tam, u Matki, modlimy się i cieszymy sobą nawzajem”.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Pielgrzymka odbywa się od ponad 30 lat, a jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń, które czyhają na tę najbardziej podstawową wspólnotę ludzką. W wydarzeniu rokrocznie bierze udział ponad dziesięć tysięcy osób. Zebrani uczestniczą we wspólnej modlitwie, mogą również wysłuchać świadectw i konferencji o tematyce małżeńskiej i rodzinnej.

Źródło:
;