Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Komentarze

Rodziny potrzebują wsparcia, nie wystarcza dalsze zaciskanie pasa

 fot. DonPaolo / wikipedia.org

Ideowy i ekonomiczny kryzys coraz bardziej uderza w rodziny. Trzeba nie tylko postawić tamę ideologicznej kolonizacji, ale także dać ludziom godną pracę, a nie wyłącznie zachęcać do coraz większego zaciskania pasa. Kard. Angelo Bagnasco mówił o tym, otwierając sesję rady stałej włoskiego episkopatu. Wskazał zarazem na niepokojące milczenie świata wobec postępującej islamizacji oraz dokonującego się na wielką skalę prześladowania chrześcijan.

 

Przewodniczący włoskiego episkopatu przypomniał, że przedłużający się kryzys coraz bardziej dotyka rodzin, które potrzebują konkretnego wsparcia, a nie tylko kolejnych zachęt polityków do skromniejszego stylu życia. „Rozdźwięk między bogatymi a biednymi coraz bardziej się pogłębia. Nie pomaga zaciąganie kolejnych pożyczek czy wyprzedawanie rodzinnych klejnotów; te środki zbyt szybko przestają wystarczać” – mówił kard. Bagnasco wskazując, że w krótkim czasie trzeba zmian, które dadzą ludziom pracę i przywrócą nadzieję. Wezwał też polityków do większej odpowiedzialności za dobro wspólne, która może być odpowiedzią na szerzącą się w kraju korupcję. W tym kontekście zachęcił również do przeprowadzenia sprawnych wyborów nowego prezydenta, który będzie godnie reprezentował cały naród.

Odnosząc się do wydarzeń światowych kard. Bagnasco upomniał się o prześladowanych chrześcijan. Wskazał, że paryska manifestacja po zamachu na redakcję pisma Charlie Hebdo uświadomiła smutną prawdę, że Zachód w równej mierze nigdy nie wystąpił w obronie cierpiących w wielu krajach świata wyznawców Chrystusa. Hierarcha podkreślił zarazem, że islam znajduje w Europie podatny grunt, ponieważ zapełnia nihilistyczną pustkę. „Zachód totalnie opróżnił swą zbiorową świadomość z wartości duchowych i moralnych, zastępując je posiadaniem rzeczy, a nie dobra, prawdy i piękna” – mówił przewodniczący włoskiego episkopatu wskazując, że właśnie tę pustkę wypełniają islamscy fundamentaliści. Stąd tak liczni młodzi Europejczycy wstępują w ich szeregi.

Źródło:
;