Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Wspomnienia

Roraty z relikwiami bł. Jana Pawła II

 fot. Florian Seiffert / flickr.com

Na Mszach roratnich w parafii pw. św. Michała Archanioła w Leśnej na Żywiecczyźnie dzieci losują relikwie III stopnia z fragmentem ubioru liturgicznego bł. Jana Pawła II, aby następnie zabrać relikwiarz do domu i zgromadzić całą rodzinę na wspólnej modlitwie. Następnego dnia relikwie trafiają do kolejnej rodziny. Roraty w leśniańskej świątyni odbywają się według programu przygotowanego przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego", w którym dzieci poznają postać błogosławionego papieża Polaka.

 

Proboszcz parafii, ks. Piotr Sadkiewicz uważa, że dobrym dopełnieniem tego roratniego scenariusza z katolickiego tygodnika jest możliwość zabrania na 24 godziny do domu relikwii bł. Jana Pawła. „Od kilku dni oprócz relikwii I stopnia posiadamy też relikwie III stopnia podarowane przez rodzinę Wojtyłów z Czańca naszej parafiance, która przekazała część tych relikwii do naszego kościoła. Jest to fragment pasa od sutanny, który należał do bł. Jana Pawła II” – wyjaśnia duchowny w rozmowie z KAI. „W ten sposób w ciągu całego Adwentu relikwie trafią do około 23 rodzin” – dodaje.

Kościół w Leśnej, w którym znajduje się ponad sto relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, w lipcu br. otrzymał od metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, relikwie I stopnia bł. Karola Wojtyły – zamknięte w kapsule włosy papieża Polaka. W leśniańskim kościele są też m.in. relikwie św. Pawła, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jacka Odrowąża czy bł. Matki Celiny Borzęckiej. To prawdopodobnie jedyna świątynia w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy z doczesnymi szczątkami ludzi wyniesionych na ołtarze.

Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Organizowane są tutaj cykliczne akcje zbiórki krwi, a ks. Sadkiewicz znany jest w całym kraju jako propagator idei transplantacji.

Źródło:
;