Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Świat

Rosja: przed wizytą Putina w Watykanie

 fot. MARIAJONER / wikipedia.org

Rosyjskie media zwróciły uwagę na papieską wizytę w Sarajewie. Przytaczano apel Franciszka o pokój, choć największe zainteresowanie wzbudziło jego zapowiedziane na środę 10 czerwca spotkanie z Władimirem Putinem. Wiele mówi się o przypuszczalnych tematach, jakie będą poruszane w trakcie wizyty prezydenta Rosji w Watykanie.

 

Dość powszechną opinię pojawiającą się wśród komentatorów na temat przypuszczalnych tematów rozmów Władimira Putina z Franciszkiem zaprezentował sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ds. Relacji Międzychrześcijańskich. O. Stefan Igumnow oznajmił, że problem współpracy Stolicy Apostolskiej z Rosją w sferze obrony chrześcijan i zaangażowanie innych państw w tej sprawie stanie się jednym z najważniejszych punktów poruszonych na spotkaniu Ojca Świętego z prezydentem Rosji. Współdziałanie Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego prawosławia z Watykanem najbardziej dotyczy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

O. Igumnow przypomniał, że w marcu tego roku w Genewie z inicjatywy Rosji, Watykanu i Libanu podpisano apel w sprawie obrony bliskowschodnich chrześcijan, do którego dołączyło się kilkadziesiąt innych państw. Zdaniem oficjalnego przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla obrony chrześcijan na forum międzynarodowym i z pewnością będzie w przyszłości przez Watykan i Rosję kontynuowane.

Źródło:
;