Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Aktywnie

 fot. www.krakow.ksm.org.pl

Krakowskie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje po raz kolejny wyprawę rowerową do bł. Karoliny Kózkówny. W weekend 4-5 września chętni będą mieli do pokonania około 180 km na trasie Kraków-Wał Ruda-Zabawa-Kraków.

Jak podkreśla Kamila Ciupińska, prezes krakowskiego KSM, coroczne rowerowe pielgrzymowanie do bł. Karoliny to wyjątkowy czas dla członków KSM i jego sympatyków.

- Karolina Kózkówna to patronka naszej organizacji. Trud tej wyprawy ofiarujemy przez jej wstawiennictwo w intencji wszystkich obecnych i wcześniejszych członków KSM, jak i jego dalszego rozwoju - tłumaczy.

Karolina Kózka, inaczej Kózkówna, urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, wyrażającej się we wspólnej, rodzinnej modlitwie oraz uczestniczeniu we Mszy św. także w dni powszednie. Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się rozwijać w miłości Bożej.

Zginęła w wieku 17 lat, 18 listopada 1914 r., na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją i bestialsko zamordował, gdy walczyła w obronie swego dziewictwa. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia odnaleziono jej ciało, natomiast pogrzeb odbył się 6 grudnia 1914 r. Została patronką KSM i Ruchu Czystych Serc.

Ciupińska dodaje, że wspólna wyprawa uczy otwartości i wrażliwości na drugiego człowieka. - Tempo jazdy staramy się dopasować do wszystkich uczestników. Nikt więc nie zostanie w tyle. Na trasie każdy może liczyć na bliźniego i to jeszcze bardziej scala naszą wspólnotę - ocenia.

Wskazuje jednak przy tym, że rowerowa wyprawa w najbliższy weekend to nie lada wyzwania. - Łącznie do pokonania jest prawie 180 km. Dla kogoś, kto nie jeździ codziennie na rowerze, to może być wielki wyczyn fizyczny. Jednak dotarcie do celu gwarantuje jeszcze większe przeżycia duchowe - podkreśla.

Na miejscu odprawiona jest Eucharystia, a także Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Później odbywa się pogodny wieczór integracyjny.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.krakow.ksm.org.pl. Koszt wyprawy to 55 zł - obejmuje nocleg, ubezpieczenie i prowiant na drogę.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży gromadzi młodzież w wieku od 14 do 30 lat. Jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia. KSM zostało reaktywowane w 1990 r. W Polsce ruch wywodzi się z istniejących przed II wojną światową Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;