Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

Róża dla Jezusa Miłosiernego

Róża dla Jezusa Miłosiernego fot. Monika Łącka

Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Archidiecezji Krakowskiej w sobotę 23 kwietnia organizuje akcję Róża dla Jezusa Miłosiernego. Wielkanocnym tańcem na Rynku Głównym, modlitwą i wręczaniem róż chcą zaprosić do uczczenia Święta Bożego Miłosierdzia przypadającego w niedzielę.

 

„Ogarnięci radością Wielkiej Nocy oraz pamiętając gorącą prośbę św. Jana Pawła II by „przekazywać światu ogień miłosierdzia” pragniemy zaprosić do udziału w wydarzeniu ewangelizacyjnym promującym Święto Bożego Miłosierdzia” – zachęcają w mediach społecznościowych organizatorzy Róży dla Jezusa Miłosiernego.

Wydarzenie ma charakter flashmobu. Zaplanowane jest na sobotę 23 kwietnia o godz. 13:00. – Po raz kolejny chcemy wyjść na Rynek Główny w Krakowie, by zaprosić wszystkich do uczczenia Święta Bożego Miłosierdzia – podkreślają organizatorzy z Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia.

Planowane wydarzenie będzie się składać z trzech części. Pierwszą z nich jest radosny taniec wielkanocny. Ze względu na brak prób organizatorzy zachęcają uczestników, aby ćwiczyli układ w domowym zaciszu – film instruktażowy znajduje się na YouTube:

Sobota jest ostatnim dniem nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia, dlatego organizatorzy zaplanowali także modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego w kilku językach.

Krakowianom i turystom obecnym na Rynku Głównym będą też rozdawali białe róże z bilecikami i cytatami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny zachęcającymi do udziału w Święcie Bożego Miłosierdzia. Biel kwiatów nawiązuje do Białego Tygodnia obchodzonego po Wielkanocy, kiedy tradycyjnie katechumeni, którzy w Wigilię Paschalną przyjęli chrzest przychodzili do kościoła na liturgię i katechezę wtajemniczające ich w chrześcijaństwo. Róże z kolei są kwiatami, które często opisywane są na kartach „Dzienniczka” jako symbol szczególnej relacji między Siostrą Faustyną a Jezusem - ona składa Mu różę w dowód wdzięczności za Jego miłość, On ofiarowuje jej bukiet róż, na który zamienił gar ziemniaków podkreślając, jak bardzo miła jest Mu jej praca. 

– Do wzięcia udziału w akcji zaproszeni są wszyscy czciciele Bożego Miłosierdzia, którym na sercu leży to, by przekazywać światu ogień miłosierdzia, by wypełniać to, o co prosi Pan Jezus, by mówić o Bożym miłosierdziu, jako desce ratunku na ten czas, który mamy – mówi ks. Bogusław Seweryn, moderator Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia Archidiecezji Krakowskiej i podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, a w poprzednich edycjach Róży dla Jezusa Miłosiernego brali udział uczestnicy w wieku od 4 do 70 lat. Przed pandemią w tę formę ewangelizacji na Rynku Głównym w Krakowie angażowało się ok 600 tancerzy. 

Tym, którzy fizycznie nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu, Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia proponuje modlitwę za organizatorów oraz tworzoną przez nich akcję, zapraszanie bliskich, znajomych, rodzinę na wydarzenie oraz zachęca do szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia w swoim otoczeniu.

;