Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Pod oknem

Róża dla Jezusa Miłosiernego po raz 13. na krakowskim rynku

róża dla Jezusa miłosiernego fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Krakowski rynek już po raz 13. wypełnił się dziećmi, młodymi i starszymi ubranymi na biało, którzy poprzez radosny, wielkanocny taniec zapraszali do udziału w Święcie Miłosierdzia Bożego. W tegorocznej edycji Róży dla Jezusa Miłosiernego wzięło udział ok. 350 tancerzy z całej Archidiecezji Krakowskiej.

 

Sobota przed Świętem Miłosierdzia Bożego, godz. 13.00, krakowski Rynek Główny i radosny tłum ubrany na biało. Róża dla Jezusa Miłosiernego to akcja ewangelizacyjna, która na stałe wpisała się w kalendarz Kościoła krakowskiego. Wielkanocny taniec uwielbienia po raz kolejny zgromadził ludzi w różnym wieku – od najmłodszych, przez młodzież, aż po seniorów. Na co dzień różni ich wiele, ale łączy o wiele więcej – Jezus Miłosierny i chęć dania świadectwa wiary.

Agata do Krakowa przyjechała z Brzączowic wraz z grupą liczącą ok. 40 osób. W wydarzeniu bierze udział kolejny raz. – Tańczymy dla Jezusa i pokazujemy, że zmartwychwstał. Jest fajnie, poznajmy nowych ludzi, spotykamy się – mówi dziewczyna, tłumacząc, dlaczego co roku wraca, aby wziąć udział w Róży dla Jezusa Miłosiernego.

Ks. Jarosław na Rynek Główny przyjechał z młodzieżą z „Arki Pana”. – Super jest to, że młodzi też tutaj są, że młodzi chcą się tą swoją wiarą dzielić z innymi, bo chyba to jest najtrudniejsze dla nich dzisiaj – przed swoimi kolegami, koleżankami powiedzieć: „Tak, ja wierzę w Chrystusa. Ja jestem chrześcijaninem i nie boję się wyjść i głosić to całemu światu” – wyjaśnia duszpasterz. – Tutaj możemy tę wiarę też wytańczyć. Nasza modlitwa nie musi polegać tylko na tym, że modlimy się w ciszy, w skupieniu. To jest ważne, ale też ważne jest to, żeby ta nasza modlitwa wybrzmiała, żeby modlić się całym sobą – dodaje.

Uczestnicy przekonują, że taniec nie jest przeszkodą, aby wspólnie wielbić Chrystusa. Agata podkreśla, że każdy może się go nauczyć. – Łatwo można go zapamiętać, powtarzając ruchy – wskazuje. Dodatkowo chętni mogą wziąć udział we wspólnej próbie, która odbywa się rano. W tym roku po raz pierwszy tancerze ćwiczyli w Tauron Arenie.

Wielkanocnemu uwielbieniu co roku towarzyszy też modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w różnych językach. Tak było też podczas 13. Róży dla Jezusa Miłosiernego. Konrad należy do diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Krakowskiej, która wraz z ks. Bogusławem Sewerynem organizuje wydarzenie, i prowadził modlitwę w języku francuskim. – To dobra okazja, aby wspólnie wyznać naszą wiarę. Można świetnie spędzić czas, bo to jest takie pełne radości, pozytywne doświadczenie. Trzeci powód jest taki, że w ten sposób realizujemy naszą misję ewangelizowania bliźnich – tłumaczy chłopak.

Nieodłącznym elementem Róży dla Jezusa Miłosiernego są… białe róże z cytatami z „Dzienniczka” św. s. Faustyny. Młodzi rozdają je krakowianom i turystom, zapraszając do wspólnego uwielbienia, ale też do udziału w obchodach Niedzieli Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. – Wychodzimy do Was w oktawie zmartwychwstania Pana Jezusa, by dzielić się radością wielkanocną, by dziękować za dzieło miłosierdzia, dokonane przez Chrystusa. Zakończeniem tej oktawy będzie jutro Święto Miłosierdzia, na które chcemy zaprosić, zatrzymując Was i wspólnie się modląc – mówił do zebranych ks. Bogusław Seweryn.

Kapłan, zapytany o to, co myśli, gdy widzi dzieci, młodzież i starszych razem tańczących na krakowskim Rynku Głównym, odpowiada krótko: „że Pan Jezus Zmartwychwstały działa”. – Gdyby nie Jego łaska to tego wszystkiego by nie było. On działa na różnych polach: że było miejsce na próby, że była pogoda, że było całe mnóstwo osób – dzieli się proboszcz parafii Narodzenia NMP w Gdowie.

W 13. edycji wydarzenia wzięło udział ok. 350 tancerzy. – To więcej o 130 – 140 osób w porównaniu z zeszłym rokiem. Przed pandemią było nas ponad 600. Mam nadzieję, że ta iskra będzie wracać, rozszerzać się i że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. A dlaczego warto przyjść? Bo orędzie o Bożym Miłosierdziu wciąż musi być głoszone – mówi ks. Bogusław Seweryn, zachęcając do udziału w 14. Róży dla Jezusa Miłosiernego, która odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie 6 kwietnia 2024 r. tradycyjnie o godz. 13.00.

Źródło:
;