Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Róża dla Jezusa Miłosiernego w Krakowie

 fot. Michał Henkel

Tańcem oddali cześć Zmartwychwstałemu. W przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia na krakowskim Rynku już po raz 5. odbyła się akcja "Róża dla Jezusa Miłosiernego". W samym sercu miasta na oczach zaskoczonych turystów ponad 300 osób radosnym tańcem chwaliło Pana, zachęcało też do wzięcia udziału w Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Idea Tańca Wielkanocnego zrodziła się kilka lat temu na Węgrzech wśród młodych protestanów, tam powstała piosenka i pierwszy układ taneczny. Dziś wykonuje się  go niemal na całym świecie, od kilku lat również w Krakowie.

- Tańczymy po to, by, ci którzy przechodzą zatrzymali się i posłuchali, co mamy do powiedzenia.  To ważne, by każdy odnalazł drogę do Chrystusa, niektórym trzeba o tym przypomnieć, pokierować. Jak się pokaże kierunek, to czasem wystarcza, by trafili na dobrą drogę - tłumaczy Paweł Dobrowolski -  wodzirej z Lednicy.

Do niezwykłego układu tancerze przygotowywali się przez cały miesiąc, choć jak przyznają, by zatańczyć dla Jezusa wystarczy jedna kilkugodzinna próba. Chętnych jak zawsze nie brakowało i to w różnym wieku, do Krakowa przybyli z całej  Małopolski, szczególnie licznie reprezentowana  była Niegowić - pierwsza parafia Karola Wojtyły.

Wśród nich była m.in. brązowa medalistka tegorocznych narciarskich mistrzostw świata z Falun - Sylwia Jaśkowiec.  W " Róży ..." uczestniczyła już po raz drugi. - Przyjechałam tu z potrzeby serca, inicjatywa bardzo mi się podoba a wiara jest dla mnie bardzo ważna. Do końca nie wiedziałam czy mi się uda, bo niedawno przeszłam operację ręki, a dzień wcześniej byłam jeszcze w sanatorium, na szczęście udało się - uśmiecha się biegaczka.

Jak co roku nie zabrakło wspólnej Koronki do Bożego Miłosierdzia i białych róż z cytatami z "Dzienniczka" św. s. Faustyny wraz z zaproszeniem na Niedzielę Miłosierdzia do Łagiewnik, które organizatorzy wręczali zaskoczonym przechodniom.

- W swoim "Dzienniczku" św. Faustyna pisze, że pragnie być jak mały pączek róży rzucony pod stopy Jezusa jako ofiara ku jego radości. Jest więc zarówno symbolem wdzięczności  jak i ofiary, którą i my chcemy złożyć, by Boże Miłosierdzie było głoszone -  mówi ks. Bogusław Seweryn, moderator Diakonii Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

Jak dodaje kapłan, w ostatnim dniu Nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Jezus  prosi,  by do jego serca przyprowadzić dusze ludzi oziębłych, które najbardziej raniły Go w Ogrojcu.  Stąd "Róża dla Jezusa", by zanurzyć w jego sercu tych, którzy zanurzeni są w świecie.

Akcja jak zawsze wzbudziła spore zainteresowanie krakowian i turystów, wielu przystawało,  klaskało, robiło zdjęcia, część dołączała się do wspólnej modlitwy.  - To naprawdę piękne, że młodym tak zależy na roznoszeniu iskry miłosierdzia. Piękny taniec, piękny gest, jestem naprawdę wzruszona  - zachwyca się Pani Maria.

Akcja "Róża dla Jezusa" zrodziła się w roku 2011, w Diakonii Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej jako odpowiedź na apel św. Jana Pawła II, by głosić  orędzie o Bożym Miłosierdziu. Młodzi wpadli na pomysł, by właśnie na krakowskim Rynku mówić ludziom o Bożej Miłości i zapraszać ich do Łagiewnik.

- Trzeba uczyć ludzi tego, by umieli się cieszyć, byśmy umieli otwarcie mówić o tym, że wierzymy, że chcemy naszą wiarę pokazywać, że jest dla nas czymś ważnym. To jest nam bardzo potrzebne - przekonuje Katarzyna Lampa.

Źródło:
;