Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Watykan

Rozmowy ws. wizyty Franciszka na wyspie Lesbos

 fot. Michiluzzu / flickr.com

Grecki Kościół Prawosławny poinformował, że Papież Franciszek chce odwiedzić wyspę Lesbos, aby zwrócić uwagę na humanitarne problemy migrantów oraz na potrzebę zakończenia konfliktów na Bliskim Wschodzie. Miałby mu towarzyszyć Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, duchowy zwierzchnik Kościoła prawosławnego.

 

Komentując tę wiadomość, watykański rzecznik podkreślił, że decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Nie można więc mówić o konkretnej dacie czy programie wizyty w Grecji. Zastrzegł jednak, że nie dementuje samego podjęcia rozmów w tej sprawie.

Wyspa Lesbos położona jest na Morzu Egejskim. Od Turcji dzielą ją zaledwie cztery kilometry i dlatego jest głównym celem dla migrantów pragnących się przedostać do Unii. Od wczoraj obowiązuje umowa między Brukselą i Ankarą w sprawie ograniczenia napływu nielegalnych migrantów do Europy. Na mocy tego porozumienia pierwsze grupy migrantów zostały już odesłane do Turcji. Tych, którym przyznano status uchodźcy skierowano do Niemiec i Finlandii.

Źródło:
;