Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Polska

Rozpoczęło się 398. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

obrady plenarne fot. Biuro Prasowe KEP

W Sekretariacie KEP w Warszawie rozpoczęło się 398. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Zebranie potrwa do 12 czerwca. 

 

Podczas briefingu przed rozpoczęciem obrad Zebrania Plenarnego, sekretarz generalny Episkopatu bp Artur G. Miziński zwrócił uwagę, że przed Zebraniem Plenarnym odbyło się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, której tematem były bieżące sprawy Kościoła w Polsce.

Bp Miziński podkreślił, że tematem przewodnim 398. Zebrania Plenarnego KEP będzie kwestia lekcji religii w szkole. „Praca w tym temacie została zaprogramowana w grupach, po wprowadzeniu metodologicznym i merytorycznym. Będzie 9 grup po 10 uczestników w grupie. Chcemy nawiązać tym typem pracy do obrad Synodu, który toczy się od 2021 roku i potrwa do jesieni tego roku, o synodalności Kościoła” – zaznaczył.

Sekretarz generalny KEP zwrócił uwagę, że Zebranie Plenarne zajmie się trzema tematami: inicjacji chrześcijańskiej w perspektywie lekcji religii, lekcji religii w kontekście zmian proponowanych przez rząd oraz katechezą sakramentalną prowadzoną przy parafiach.

Bp Miziński zaznaczył, że aktualny stan rozmów w temacie lekcji religii w szkole między Zespołem roboczym ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole a Ministerstwem Edukacji Narodowej przedstawi biskupom bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że biskupi pochylą się również nad kwestią metodologii pracy Zebrań Plenarnych. „Chcemy przyjrzeć się temu, czy tryb prowadzenia obrad, który funkcjonował do tej pory, jest adekwatny do obecnych wyzwań, czy też należałoby coś uzupełnić lub zmienić” – zauważył.

Bp Miziński przyznał, że kolejnym zagadnieniem Zebrania Plenarnego będą wybory nowego sekretarza generalnego KEP. „Kończy się dzisiaj moja kadencja, dwie kolejne kadencje, a więc 10 lat posługi. Serdecznie dziękuję Państwu i wszystkim, którzy wspomagali mnie w porowadzeniu tego zadania przez 10 lat, a mojemu następcy życzę światła Ducha Świętego, mocy i wszystkiego, co potrzebne, aby to zadanie mógł spełniać” – zaznaczył.

Sekretarz generalny KEP dodał, że podczas obrad nie zabraknie również zagadnień dotyczących ochrony dzieci i młodzieży. „Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak przedstawi aktualne sprawy dotyczące osób pokrzywdzonych i kwestii z tym związanych. Przedstawi również informacje nt. standardów postępowania podmiotów kościelnych w relacji do tzw. Ustawy Kamilka czy też odnośnie do prac nad powołaniem komisji historycznej do badania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele” – przyznał.

W drugim dniu obrad, 11 czerwca, biskupi udadzą się kościoła św. Stanisława Kostki, które jest Sanktuarium diecezjalnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie o godz. 18 będą celebrować Eucharystię z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło:
;