Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

- Nieustannie chodzi nam o to, aby myśl Jana Pawła II promieniowała swoją głębią i mądrością, i budowała cywilizację miłości, czyli to, do czego papież wielokrotnie wzywał - mówił we wtorek abp Marek Jędraszewski na konferencji prasowej w sali Okna Papieskiego.

 

Wtorkowa konferencja prasowa z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego zainaugurowała obchody XII Dni Jana Pawła II w Krakowie.

Wtorek był również dniem, w którym odbyły się w Krakowie konferencje naukowe. Przed południem rozpoczęła się Ogólnopolska Sesja Naukowa z serii „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II" w Katedrze Muzyki Religijnej. Po południu z kolei w Akademii Ignatianum odbyła się sesja naukowa pt. „Od praw człowieka do praw narodów".

Wieczorem ciąg dalszy naukowych rozważań. Tym razem spotkanie zatytułowane „Veritatis splendor wobec post-prawdy" odbędzie się w auli bł. Jakuba w klasztorze oo. franciszkanów. Zainauguruje je wykład abp. Marka Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII. Pierwszy dzień wydarzenia zakończy się spektaklem teatralnym pt. „Romantycy z Solvayu 1940" w reżyserii Stanisława Michno. Jest to fabularyzowana opowieść o wojennych dziejach Karola Wojtyły i jego przygodzie z teatrem.

Środa również będzie dniem skupionym wokół rozważań naukowych. Ponadto na Politechnice Krakowskiej odbędzie się otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii „Prawa człowieka i prawa narodów". Kolejny dzień obchodów zakończy koncert w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak zapowiedziała prof. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej, będzie to wydarzenie pełne młodzieńczej energii i entuzjazmu. - Koncert będzie związany z tematyką religijną bowiem jednym z utworów jest msza, ale jest to „Misa a Buenos Aires" współczesnego argentyńskiego kompozytora, którego młodzież wykonuje z wielką żywiołowością. Charakter tej muzyki odchodzi nieco od sfery czystego sacrum, niemniej przez wpisanie się w tradycję tekstów mszy jest związany z tematyką religijną - wyjaśniła.

Główne wydarzenia naukowe Dni Jana Pawła II przypadają natomiast na czwartek. W Collegium Novum UJ będzie miała miejsce sesja naukowa pt. „Prawa człowieka i prawa narodów". Na jej otwarciu obecny będzie metropolita krakowski. Kard. Stanisław Dziwisz wygłosi natomiast wykład zatytułowany „Personalistyczny charakter praw człowieka i komunijna wizja praw narodów w nauczaniu św. Jana Pawła II". Tego dnia o Kościele ubogich według Jana Pawła II opowiadała będzie s. Małgorzata Chmielewska. Bp Jan Piotrowski skupi się na sprawiedliwości i pokoju jako przesłaniu adhortacji „Ecclesia in Africa". W kolejnych wystąpieniach nie zabraknie również tematu wyzwań związanych z imigrantami w świetle chrześcijaństwa.

Jak zaznaczył na wtorkowej konferencji prasowej metropolita krakowski, problem imigracji i ucieczki wielu ludzi przed wojną powoduje tworzenie się zupełnie nowych kontekstów w odniesieniu do tego, co mówił przed laty Jan Paweł II, upominając się o prawa człowieka i o prawa narodów. - Zwłaszcza to jego wystąpienie w UNESCO, a potem w ONZ wyraźnie podkreślało, że każdy ma prawo do rozwoju osobistej godności, by rządzący gwarantowali prawa osoby ludzkiej i by były poszanowane prawa narodów. Wtedy były inne czasy, nie było takiego dramatycznego wydarzenia, jakim jest niewątpliwie współczesna wędrówka ludów. To, co mówił wtedy Ojciec Święty pozostaje dla nas bardzo ważnym punktem odniesienia do tego, by umieć patrzeć na każdego człowieka jako kogoś, kto jest osobą, którą trzeba uszanować i przyjąć, ale także żeby właściwie spojrzeć na prawa narodów do ich ziemi, do ich ojczyzny i do ich tożsamości - tłumaczył abp Jędraszewski.

Dodał, że ta współczesna wielka wędrówka powoduje pewne następstwa. Zwrócił uwagę, że na Bliskim Wschodzie chrześcijaństwo zaczyna być wypierane przez inne kultury na ziemiach, które były tradycyjnie chrześcijańskie. - Odchodzenie chrześcijan stamtąd to tragedia nie tylko poszczególnych ludzi, ale także tamtej ziemi. Podobnie musimy patrzeć na to, co dzieje się w krajach afrykańskich, bo następstwa tych wydarzeń mogą być znaczące nie tylko dla poszczególnych ludzi ratujących siebie, ale także dla tamtych ziem i narodów. To wszystko wymaga ogromnego namysłu, pochylenia się nad człowiekiem, nad narodami i solidarności w skali globalnej, a także ucieczki od łatwych schematów, niekiedy czysto ideologicznych. Kiedy jest pełne poszanowanie praw poszczególnych osób czy narodów, wtedy prawdziwie możemy budować cywilizację miłości, do której wzywał Jan Paweł II - zaznaczył.

W obchodach Dni Jana Pawła II nie zabraknie również aspektu modlitewnego. Czwartkowe wydarzenia zwieńczy mianowicie o godz. 17.00 Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego. Po niej nastąpi wręczenie nagród przyznanych w ogólnopolskim konkursie literackim i fotograficznym, adresowanym do studentów. - Rola tych konkursów jest nie do przecenienia z uwagi na to, że dają młodym możliwość zagłębienia się w myśl papieską. Trzeba tę myśl poznać, żeby napisać esej na temat związany z konkretną edycją Dni Papieskich. Trzeba się w nią wgłębić. Często jest tak, że my wszyscy bardzo kochamy papieża, ale niekoniecznie znamy jego myśl i jego pisma - mówiła prof. Zofia Zarembianka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ze smutkiem przyznała jednak, że tegoroczna edycja nie wzbudziła dużego zainteresowania młodych. zastanawiała się, czy było to spowodowane tematyką prac dotyczącą praw człowieka i narodów, czy też jest to oznaką końca pokolenia JP2. Odniósł się do tego abp Marek Jędraszewski, który stwierdził, że tematyka tegorocznych esejów dotyka niełatwej dziedziny myśli Jana Pawła II, która nieustannie jest pogłębiana. Zwrócił jednak uwagę, że młodzieńczy entuzjazm, o którym mówiła wcześniej prof. Malecka, jest znakiem tego, że istnieją atrakcyjne dla młodzieży płaszczyzny spotkania z Ojcem Świętym. Wyraził również wielką radość z możliwości włączenia się w Dni Jana Pawła II zwłaszcza, że uczestniczy w nich po raz pierwszy. Życzył też, aby te dni były okazją do ubogacenia się myślą Jana Pawła II oraz by to ubogacenie przyniosło wiele wspaniałych owoców w życiu uczestników spotkań, a także w wymiarze społecznym. - Przecież ciągle chodzi nam o to, aby myśl Jana Pawła promieniowała swoją głębią i mądrością, i budowała cywilizację miłości, czyli to, do czego on wielokrotnie wzywał - przekonywał metropolita krakowski.

Dni Jana Pawła II to inicjatywa Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, którzy postanowili zmobilizować małopolskie środowiska akademickie do upamiętnienia postaci Ojca Świętego. Pierwsze Dni Jana Pawła II odbyły się w 2006 r. pod hasłem „Prawda". W tym roku hasło przewodnie wydarzenia to: „Prawa człowieka i prawa narodów". - Pamiętam, że kiedy zaczynałem studiować w latach 80., temat praw człowieka był bardzo ważny i interesujący. Później, kiedy w latach 90. patrzyłem na polską rzeczywistość wydawało się, że ten temat jakby zniknął w związku z trwającymi wtedy przemianami. Dobrze, że odkrywamy go na nowo w powiązaniu z innymi wątkami nauczania papieskiego takimi, jak świętość, nadzieja, dialog czy miłość bliźniego po to, żeby odkryć również nasze własne prawa i obowiązki. Ale również, żeby dostrzec drugiego człowieka - podsumował ks. prof. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II.

Oceń treść:
Źródło:
;